تردید در مورد بسته محرک دولت آمریکا ، قیمت طلا را کاهش داد

کاهش قیمت طلا جهانی پس از تردید در مورد بسته محرک مالی انتخابات آمریکا
اخبار طلا و سکه sarayetala اکتبر 27, 2020 | 07:16 زمان مطالعه 2 دقیقه

قیمت جهانی طلا تحت فشار سفت و سخت دلار، روز دوشنبه به پایین ترین سطح خود در هفته اخیر یعنی به زیر 1900 دلار سقوط کرد و پیشرفت مذاکرات مجلس در مورد بسته محرک اقتصادی ایالات متحده  به دلیل همه گیری کرونا ویروس را متوقف کرد.

پس از رسیدن قیمت طلا به 1890.19 دلار یعنی پایین تیرین مقدار ار 15 اکتبر تا به حال، قیمت معاملات روزانه طلا به  1897.71 دلار در انس افزایش پیدا کرد. قیمت معاملات آتی طلای ایالات متحده آمریکا هم با 0.3 درصد افت به 1900.5 دلار در هر انس رسید.

به گفته کایل رودا تحلیلگر شرکت آی جی مارکت، به نظر می رسد انگیزه برای پیدا کردن خریداران بیشتر برای طلا  کمتر شده است. وی دلیل این امر را تحت الشعاع قرار گرفتن بازار در سایه انتخابات آمریکا  و گمانه زنی ها در مورد مذاکرات بسته محرک اقتصادی در مجلس می داند. هم چنین دلار در برابر سبد ارزهای دیگر 0.3 درصد رشد کرده است.

به گفته نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا در روز یک شنبه، ترامپ در حال بررسی آخرین طرح ها برای جبران زیان های ناشی از همه گیری کروناست. وی انتظار دارد که تا روز دوشنبه در این باره پاسخی از رئیس جهور دریافت کند.

ولی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، تحلیلگران معتقدند پیروزی جو بایدن رقیب دموکرات ترامپ، می تواند به افزایش بالقوه  قیمت طلا تحت تاثیر بسته محرک اقتصادی به ویژه در میان موج رو به رشد شیوع کرونا ویروس کمک کند.

فرانسه آخر هفته گذشته رکورد جدیدی در شیوع کرونا ثبت کرد و اسپانیا با افزایش موج ابتلا در اروپا وضعیت اضطراری اعلام کرد.

با توجه به اینکه بانک های مرکزی و دولت ها بسته های محرک های اقتصادی بی سابقه ای را برای جلوگیری از عواقب اقتصادی همه گیری کرونا، معرفی کرده اند، شمش طلا که همیشه به عنوان پشتوانه در برابر افزایش تورم و کاهش نرخ ارز در نظر گرفته شده، در سال جاری 25.1 درصد رشد داشته است.

به گفته وانگ تائو تحلیلگر رویترز، کاهش قیمت دلار به 1887 دلار در هر انس، قادر است قیمت طلا را حتی تا 1872 دلار پایین بیاورد.

بیشتر بخوانید :  چه مقدار طلای استخراج نشده در دنیا باقی مانده است ؟

فلزات خودکاتالیز مانند پالادیوم و پلاتین نیز به ترتیب با کاهش 1.5 درصدی به 2356.16 و کاهش 1.4 درصدی 888.59 دلار رسیدند.

شرکت معاملات فلزات گرانبهای MKS PAMP در یادداشتی عنوان کرد: اگرچه شوک های  در هفته های اخیر کاهش یافته، فروش خودروهای چینی همچنان انتظارات را تحت الشعاع قرار می دهد و یک تصویر صعودی تا پایان سال ترسیم می کند که در نهایت باید موجب حفظ قیمت ها شود.

هر انس نقره با افت 1.9 درصدی به 24.12 دلار رسید.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده