پیش بینی قیمت طلا / قیمت جهانی طلا به چه سمتی می روید ؟

پیش بینی قیمت طلا / قیمت جهانی طلا به چه سمتی می روید ؟
اخبار طلا و سکه sarayetala مارس 3, 2021 | 16:36 زمان مطالعه 3 دقیقه

به گفته رئیس بخش تحقیقات شرکت Pepperstone، کریس وستون، حتی بعد از فروش نزدیک به 100 دلاری هفته پیش، هنوز بسیار زود است که نظری صعودی برای طلا داشته باشیم. او در مقاله روز دوشنبه خود نوشت:

“سوال “سقوط تا کجا” برای بازار طلا، چیزی است که در هفته اخیر بسیار به گوشم رسیده و رفتار قیمتی هم نشان دهنده آن است که در شرایط کنونی باید جانب احتیاط را رعایت کنیم.

وستون سه عامل را ارائه داد که ممکن است باعث بازگشت روند نزولی طلا شود، ترس از تورم، شوک تورم زدایی و افزایش استفاده از ترازنامه فدرال رزرو.

اگر تورم به سرعت افزایش یابد، سرمایه گذاران برای حفاظت از سرمایه خود به سمت طلا متمایل می شوند. اگر شوک تورم زدایی انجام گیرد، طلا از کاهش نرخ بازده واقعی و اسمی سود خواهد برد. اگر بانک مرکزی آمریکا همچنین نشان دهد که آماده جلوگیری از افزایش بازده نرخ اوراق قرضه آمریکا است، باز هم طلا با افزایش قیمت مواجه می شود.

وستون در گزارش خود نوشت: ” تا وقتی که برگشت قیمت طلا تقویت شود (یعنی شرایط بالایی) و همبستگی بسیار پایین تری با بازار سهام را ببینیم (همبستگی 30 روزه متحرک با S&P500 هم اکنون منفی 0.35 است)، طلا روند درستی نخواهد داشت و هزینه نگهداری طلا برای سرمایه گذاران کاهش می یابد. بنابراین، ایده آل این است که قبل از ورود نمودار به حالت صعودی، حداقل یکی از سه شرط بالا محقق شود.”

با اینکه جو بازار طلا به شدت نزولی شده، احتمالا در کوتاه مدت این وضعیت تغییر خواهد کرد. او در این باره افزود:

“فکر نمیکنم در آینده نزدیک هیچکدام از این سه متغیر محقق شود. این شامل مذاکره درباره جلوگیری صعود نرخ بازده بلند مدت خزانه داری توسط بانک مرکزی می شود که موضوع مذاکرات زیادی است، ولی به شخصه احتمال آن را بسیار کم می بینم.”

البته وستون همچنین اعتراف کرد که به طور همزمان، با توجه به حرکت نزولی فوریه احتمالا جهش تکنیکالی کوتاه مدتی برای نمودار اتفاق بیافتد. او در این باره گفت:

“تاکنون سه هفته پیاپی خروج سرمایه از GLD ETF را دیده ایم و تنها در هفته گذشته مبلغ 1.6 میلیارد دلار از این بازار خارج شد. تنها چیزی که در حال حاضر می بینم، این است که در حال حاضر طلا به وضعیت بیش فروش وارد شده و جو منفی بازار کمتر شده. همچنین افزایش احتمال اعمال نفوذ به نرخ های بازار در این هفته را هم می بینم، ولی تا وقتی قیمت سمت و سوی خود را تغییر نکرده، به دنبال جای دیگری برای معامله می گرد.”

سرمایه گذاران باید به شدت به نرخ بازده خزانه داری توجه کنند، چرا که به نظر می رسد بازارها با فدرال رزرو در زمان بندی افزایش نرخ در آینده مخالف هستند. وستون گفت:

“بازار مخالف است و احتمال زیادی برای افزایش دارد. در محیطی با افزایش نرخ بهره، بدون جهش تورم، زمینه خوبی برای شروع افزایش قیمت طلا نیست.”

این هفته همه توجهات به رئیس فدرال رزرو، جرومی پاول است، چرا که او پنجشنبه این هفته در رابطه با آینده اقتصاد آمریکا در اجلاس Wall Street Journal سخنرانی خواهد کرد. وستون متذکر شد:

“بین نحوه هدایت نرخ ها توسط فدرال رزرو و قیمت ها ناهماهنگی وجود دارد و اینجاست که نوسان افزایش می یابد. این رایج نیست که بازار از روند طرح شده توسط بانک مرکزی جلو بزند، ولی وقتی سناریویی می بینند و طبق برنامه پیش نمی رود، می تواند مخرب باشد، بنابراین این هفته برای فدرال رزرو اهمیت بسیار بالایی دارد. سخنرانی جی پاول در روز 5 مارس بسیار پر اهمیت خواهد بود.

او همچنین اضافه کرد که عقب نشینی فدرال رزرو در مقابل انتظارات بازار از افزایش نرخ بهره زودتر از موعد می تواند تاثیر مثبتی روی طلا داشته باشد. وستون در این باره گفت:

“محدوده 1700 تا 1705 دلار جذاب است و خواهم دید که قیمت بعد از رسیدن به آنجا چه واکنشی نشان خواهد داد. وقتی صحبت از طلا می شود، من همواره در قدرت ها خرید می کنم، نه قبل از آن.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده