بعد از اصلاح قیمت طلا ، چه اتفاقی برای استخراج طلا می افتد ؟

اخبار طلا و سکه sarayetala مارس 3, 2021 | 16:25 زمان مطالعه 4 دقیقه

بعد از اینکه طلا در هفته گذشته کاهشی شدید را تجربه کرد، ممکن است حالا در یک توقف کوتاه و اصلاحی صعودی باشد. اما سوال اینجاست که فصل بعدی حرکت این فلز زرد رنگ چه تاثیری روی کار معادن دارد؟ اگر قیمت طلا از همین حالا شروع به جهش کند، معادن تا چه حد می توانند تولید را افزایش دهند؟

وقتی طلا این اواخر به هدف تقریبی من در سطح 1700 دلار بر اونس بسیار نزدیک شد، معادن بزرگتر (GDX) روز جمعه (26 فوریه) را 0.13 دلار بالاتر از هدف نزولی من و در سطح 31 دلار، به پایان رساندند. و در حالیکه احتمال نزول تا محدوده 23 تا 24 دلار هنوز وجود دارد، یک حرکت اصلاحی صعودی احتمالا انجام خواهد گرفت.

به عبارت دیگر اگر طلا بتواند از محدوده 1670 تا 1700 دلار خارج شود، GDX ETF هم به احتمال زیاد از آن پیروی خواهد کرد. بنابراین با اینکه استخراج کنندگان احتمالا در میان رده تولید خود را کمتر می کنند، کاهش حدود 11 درصدی در دو هفته گذشته امکان وضعیت بیش فروش در کوتاه مدت را مهیا کرده است.

چارت قیمت طلا

به طور دقیق تر اگر نمودار زیر را تحلیل کنید، می توانید مشاهده کنید که GDX ETF در حوالی سطح 29.52 دلار یک سطح حمایت دارد. علاوه بر این، همین سطح با قله اوایل مارس، کف اواسط آپریل و سطح 61.8 درصدی سطوح اصلاح فیبوناتچی همپوشانی دارد. در نتیجه، جهش اصلاحی احتمالا تا حوالی 33 تا 34 دلار کشیده خواهد شد.

چارت قیمت طلا

البته یادتان باشد، اگر طلا از محدوده 1670 تا 1700 دلار بر اونس خارج شود و معادن هم بتوانند نیروی محرکه را بالاتر ببرند، حوالی 33 تا 34 دلار جایی است که جهش به اتمام میرسد. به احتمال زیاد از همان حوالی روند نزولی میان رده به راه خود ادامه می دهد و از طرفی صندوق معادن هم به طرف هدف من یعنی محدوده 23 تا 24 دلار حرکت خواهد کرد.

از نگاه میان مدت، الگوی سر و شانه احتمالی که با مستطیل سبز رنگ نشان داده شده نیز به توجه زیادی نیاز دارد.

از زمان شکست میانگین متحرک 50 روزه در اواسط سپتامبر تاکنون، GDX ETF نتوانسته به طور کامل به سطوح بالای این میانگین متحرک دست پیدا کند. زمان هایی که GDX توانست به بالای آن برسد، کاهش های کوتاه مدت بسیار بزرگی هم اتفاق افتاده اند.

با نگاه به نمودار بالا، متوجه می شویم که صعود قیمت اخیر تنها باعث شده تا شانه چپ الگوی سر و شانه نزولی فوق الذکر اندکی بزرگتر باشد (شکل 26 که به رنگ سبز مشخص شده). این یعنی وقتی GDX به زیر خط گردن کشیده می شود، نتیجه آن بسیار نزولی خواهد بود احتمالا تا چند هفته و ماه به طور خواهد انجامید.

به خاطر شباهت های زیاد این دو مستطیل سبز رنگ، تصمیم گرفتم که منتظر بمانم تا ببینم با ادامه این شباهت آینه وار، چه اتفاقی می افتد. برای این کار از خطوط مورب بنفش استفاده کردم. در آپریل 2020، دو جهش قیمت کوتاه مدت مهم اتفاق افتاد، یکی از آن ها اندازه اصلاح را نشان می دهد و دیگری یک حرکت جهشی تقریبا عمودی است.

با کپی کردن این حرکات قیمتی (خطوط بنفش) به وضعیت کنونی، به سناریویی میرسیم که GDX (سهام های استخراج کننده) به حوالی 31 دلار خواهد رسید و بعد تا حوالی 34 دلار هم ادامه می یابد. این هماهنگی کامل با چیزی که پیش تر گفتم، دارد.

بعد از کشیده شدن به زیر الگوی سر و شانه، استخراج کنندگان طلا احتمالا این شکست نزولی را با برگشت به سمت خط گردن تایید خواهند کرد. بعد از آن کاهش قدرتمند دیگری را خواهیم که احتمالا تا 24 دلار ادامه خواهد یافت.

وقوع این اتفاق احتمال بالایی دارد، چون اگر بازار سهام هم شروع به کاهش کند، نقره و سهام استخراج کنندگان هم کاهشی شدید را تجربه خواهند کرد. از آنجاییکه زمان بندی این دو بازار به طور کامل همزمان نیست، روز کاهش بازارهای سهام نزدیک است و احتمالا برای طلا هم بسیار نزدیک خواهد بود.

همانطور که پیش تر توضیح دادم، بنابر شباهت های کاهش قیمت سال های 1929 و 2008، این احتمال هم وجود دارد که بخش فلزات گرانبها حدود 3 ماه بعد از جهش بزرگ بازارهای سهام، شروع به کاهش و نزول می کند، بنابراین به نظر می رسد که نیاز نیست مدت زیادی برای این اتفاق منتظر بمانیم. شاید حرکت نزولی بزرگ بعدی بازارهای سهام در راه است.

در نتیجه، احتمالا به پایان شب سیه فلزات گرانبها رسیده ایم، حتی اگر تعیین نشده که جهش آینده ادامه یابد. اگر قیمت این فلز زرد بتواند از محدوده 1670 تا 1700 دلار خارج شود، استخراج کنندگان می توانند تا حوالی 33 تا 34 دلار بالا بروند.

در حمایت از این جهش کوتاه مدت، افزایش کوتاه مدت و غیر عادی نرخ بازده اوراق قرضه خزانه داری می تواند نشانگری مخالف باشد که با استراحت موقت هفته های قبل بازده اوراق قرضه همراه شده است. اگر چنین اتفاقی بیافتد، این کاهش می تواند از یک جهش موقتی حمایت کند و بعد از آن طلا و استخراج کنندگان آن می توانند حرکت نزولی میان رده خود را ادامه دهند.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده