تضعیف بازار رو به رشد قیمت طلای جهانی

تضعیف بازار رو به رشد قیمت طلای جهانی
اخبار طلا و سکه sarayetala فوریه 20, 2021 | 14:20 زمان مطالعه 2 دقیقه

در نیم روز معامله پنجشنبه آمریکا قیمت معاملات آتی طلا، بعد از ثبت کف هشت ماهه در اوایل روز، به حالت با ثباتی وارد شد. گاوها در کوتاه مدت قدرت خود را از دست داده اند و فقط تلاش می کنند که حرکت نزولی را کند کنند.

قیمت امروز نقره هم کاهش یافت ولی این فلز به تازگی به اندازه طلا رکوردی ثبت نکرده است. قیمت آتی آپریل طلا با افزایشی 0.30 دلاری به 1773 دلار و قیمت Comex مارس نقره هم با کاهشی 0.25 دلاری به 27.06 دلار رسید.

بازارهای جهانی سهام اما مختلط بودند ولی در اغلب در طول کاهش داشتند. بازارهای چین بعد از تعطیلی چند روزه به خاطر تعطیلات سال نو چینی، در روز پنجشنبه باز شدند. شاخص های سهام آمریکا هم به خاطر ثبت سود معامله گران بعد از صعودهای اخیر، در نیم روز کاهش یافتند.

هنوز عدم تناسب ریسک ناچیزی در بازار کنونی وجود دارد که برای سهام ها نکته ای مثبت است ولی برای فلزات گرانبها نکته ای منفی تلقی می شود.

افزایش نرخ بازده اوراق قرضه دولتی مهمترین عامل حرکت بازارهای این هفته بود و این دارایی رقیب گاوهای بازار سهام را اندکی نگران کرده است. اوایل این هفته نرخ بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا به بالاترین حد خود در سال رسید و در حال حاضر هم در سطح 1.282 درصد باقی مانده است.

اگر افزایش نرخ بازده خزانه داری آمریکا ادامه یابد، سرمایه گذاران به خاطر سود بیشتر به سمت آن متمایل خواهند شد. به عنوان مقایسه، نرخ بازده اوراق قرضه 10 ساله آلمان -0.359 درصد و برای انگلیس 0.585 درصد است.

قیمت آتی مس قله نه ساله جدیدی در روز پنجشنبه ایجاد کرد، چرا که گفته می شود این فلز صنعتی قرمز رنگ در ماه های آینده سطح تقاضای بالایی داشته باشد، زیرا اقتصادهای بزرگ جهان با کاهش شدت کرونا تولیدات خود را افزایش داده اند.

بازارهای خارجی کلیدی امروز هم شاخص دلار را کاهش دادند. در همین حال، قیمت آتی نفت خام بورس نیویورک کاهش یافت و در حوالی 60.70 سنت معامله شد. امروز خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرد، “با توجه به اینکه میلیون ها نفر در تگزاس برای چهارمین روز متوالی و به خاطر سرمای غیر معمول و ناگهانی وارد خاموش شدند، ریزش بازارهای انرژی به مشکلی جهانی تبدیل شده است.

آمریکا در حال حاضر از 40 درصد از ظرفیت تولید نفت خام خود استفاده نمی کند و این باعث شده قیمت جهانی نفت برنت در بازارهای آسیا به بالای بشکه ای 65 دلار برسد. با اینکه پیشبینی شده که دمای هوا در اواخر این هفته افزایش یابد، هفته ها طول خواهد کشید تا میزان تولیدات به حد قبلی برسد، چرا که اوپراتورها باید آسیب های وارده را بررسی و تعمیر کنند.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده