قیمت طلا تا 1800 دلار سقوط کرد. این برای بازار طلا چه معنایی دارد؟

قیمت جهانی طلا به قیمت 1800 دلار سقوط کرد
اخبار طلا و سکه sarayetala دسامبر 5, 2020 | 18:17 زمان مطالعه 3 دقیقه

قیمت طلا تا 1800 دلار سقوط کرد. این برای بازار طلا چه معنایی دارد؟

اوه سه شنبه ، 24 نوامبر برای طلا خیلی خوب نبود. قیمت فلز زرد از 1840 دلار به 1800 دلار کاهش یافت. در واقع ، ماه نوامبر ماه وحشتناکی برای قیمت طلا بود ، که از پیک محلی 1,941 دلار یا بیش از 7 درصد کاهش یافت.

پس چه اتفاقی افتاده؟ خوب ، به نظر می رسد که اخبار مثبت واکسن کرونا خطر منفی دنباله مربوط به همه گیری را از بین برده است. در نتیجه ، تقاضای نقطه امن طلا کاهش یافت. از طرف دیگر ، قیمت بیت کوین اخیراً افزایش یافته است زیرا سرمایه گذاران ظرفیت ریسک خود را افزایش داده اند. علاوه بر این ، نتایج انتخابات همچنین عدم اطمینان موجود در بازار را کاهش داد. به عبارت دیگر ، با شروع جدایی ابرهای عدم اطمینان ، چشم انداز اقتصادی در حال بهبود است.

در واقع ، این هفته جو بایدن رئیس جمهور منتخب از آغاز انتقال رسمی قدرت از دولت ترامپ به وی خبر داد. بایدن همچنین شروع به اعلام نامزدی برای سمت های برتر کرد ، که این امر باعث می شود تا ریسکی که یک رقابت مورد انتظار برای عدم اطمینان در میان سرمایه گذاران داشت ، کاهش یابد.

به طور خاص ، شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه بایدن از جانت یلن ، رئیس سابق بانک فدرال استفاده می کند تا وزیر خزانه داری بعدی شود. سرمایه گذاران او را می شناسند و به او اعتماد دارند ، از این رو از احتمال نامزدی وی برای سمت اصلی در دولت جدید استقبال کردند. در واقع ، یلن شناخته شده و مورد احترام است ، در حالی که دانش و مهارت لازم برای موقعیت را دارد (اگرچه او در سیاست های پولی تجربه بیشتری نسبت به سیاست های مالی دارد).

علاوه بر این ، اعتقاد بر این است که یلن ، كه به عنوان یك شخص دخیل شناخته می شود ، از حامیان اقتصادی بزرگتر دولت حمایت می كند تا اقتصاد را تحریك كرده و به سرعت از بحران ویروس كرونا رهایی یابد. در واقع ، او مدتی است خواستار افزایش هزینه های دولت برای کمک به مبارزه با رکود اقتصادی است و همیشه نگران بازارهای کار ، نرخ مشارکت پایین و بیکاری زیاد بوده است.

همچنین ، یلن به عنوان رئیس فدرال رزرو سابق ، از نزدیک با بانک مرکزی ایالات متحده همکاری خواهد کرد و به درخواست های فدرال رزرو برای یک بسته مالی گوش می دهد. بنابراین ، او به تداوم هزینه های بالای دولت برای اطمینان از بهبود بازار کار کمک خواهد کرد.

پیامدهای طلا

همه اینها برای بازار طلا چه معنایی دارد؟ خوب ، سقوط اخیر در بازار طلا نگران کننده است. برخی کاهش ها کاملاً قابل درک است زیرا عدم اطمینان مربوط به همه گیری و انتخابات کاهش یافته است. با این وجود ، واگرایی بین سهام و طلا در واکنش آنها به احتمال بالاتر انگیزه های اقتصادی بیشتر ، خبر بدی برای بازار فلزات گرانبها است. بازگشت  به حالت عادی در بازار و در نتیجه افزایش اشتهای ریسک می تواند طلا را برای مدتی دچار مشکل کند ، به خصوص اگر نرخ بهره واقعی افزایش یابد.

می بینید که بحران ویروس کرونا بسیار عمیق اما کوتاه مدت بود و بازگشت به شرایط عادی باید زودتر از آن باشد که بعد از یک رکود بزرگ رخ دهد. با این حال ، فکر نمی کنم که ما باز هم تکرار سال 2013 را تجربه کنیم. اشتهای(ظرفیت) ریسک افزایش یافت ، اما سیاست های پولی و مالی هنوز از حالت عادی فاصله دارند. البته خطر افزایش نرخ بهره وجود دارد ، اما بانک فدرال فعالانه سعی در سرکوب نرخ بهره دارد به شرطی که تورم بالای دو درصد را نبیند.

با این حال ، اصول طولانی مدت به طور قابل توجهی تغییر نکرده اند. نرخ های بهره واقعی در واقع زیر عمق صفر باقی می مانند در حالی که دلار آمریکا ضعیف است. این عوامل باید از قیمت طلا حمایت کنند و بدهی در حال گسترش دولت نیز باید به فلز زرد کمک کند. سرمایه گذاران همچنین نباید در هنگام پایان اپیدمی و افزایش هزینه های مردم ، احتمال بحران بدهی یا خطر تسریع تورم را فراموش کنند.

به عبارت دیگر ، محرک های مالی و پولی مداوم باید از قیمت طلا در میان مدت و بلند مدت حمایت کنند. این امکان وجود دارد که ، در صورت مواجه شدن با فقدان بسته مالی ، بانک فدرال در جلسه آینده خود در ماه دسامبر تغییرات ایجاد کند تا نرخ بهره واقعی را در سطح فوق العاده پایین نگه دارد و اقتصاد را تحریک کند.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده