رشد شاخص بورس آمریکا پس از پیروزی جو بایدن

افزایش شاخص بورس وال استریت پس از کشف واکسن کرونا
اخبار اقتصادی sarayetala نوامبر 9, 2020 | 18:54 زمان مطالعه 3 دقیقه

معاملات آتی سهام وال استریت از روز دوشنبه در حالی آغاز شد که دلار روند نزولی خود را افزایش داد زیرا بر اساس پیش بینی های تغییرات نظارتی کمتر و محرک پولی بیشتر طبق انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری امریکا، دارایی های ریسکی دچار افزایش شدند.  

پیروزی نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده عمدتاً توسط بازارهایی ارزشیابی شد که اواخر هفته گذشته با دیدگاه ریاست جمهوری بایدن و تحت کنترل درآمدن سنای آمریکا توسط جمهوری خواهان معامله می شدند.

معاملات آتی E-mini برای S&P 500 ESc1 روز دوشنبه 0.6٪ جهش کردند و این نشان دهنده شروعی مثبت برای بازارهای ایالات متحده است.

گسترده ترین شاخص MSCI در سهام آسیا و اقیانوسیه در خارج از ژاپن .MIAPJ0000PUS پس از صعود 6.2 درصدی  هفته گذشته و رسیدن به بهترین عملکرد هفتگی خود از اوایل ماه ژوئن، 0.1 درصد افزایش یافت.  

جیم ویلدینگ، مدیر ثروت، در شرکت شرکای الحاق مالی در پنسیلوانیا، گفت: “آنچه که در این مرحله به نظر شبیه یک دولت تقسیم شده می رسد، تداوم هر چه بیشتر محیط فعلی را فراهم می کند نه پتانسیل تغییرات گسترده.”

وی افزود: “به نظر ما این یک امتیاز مثبت خالص برای بازارهای سهام است، به ویژه در این سناریو با توجه به اینکه احتمال مالیات بالاتر در سال های آینده بسیار کم است.”

ویلدینگ یک پیش بینی محتاطانه دیگر را نیز به سخنانش در مورد شاخص اس اند پی 500 SPX اضافه کرد مبنی بر اینکه این سهم از اوج های تاریخی اش چندان دور نیست.

ویلدینگ گفت: “در حالی که ما همچنان نیز نسبت به چشم انداز میان مدت دیدی مثبت داریم و معتقدیم دولت تقسیم شده احتمال وقوع یک سناریو خرسی (نزولی) را کاهش می دهد، اما از اشتیاق افسار گسیخته در سطح فعلی خودداری خواهیم کرد.”

به گفته تحلیل گر بانک ملی استرالیا، تاپاس استریکلند، ارزش سهام اس اند پی 500 SPX در هفته گذشته با S    7.3٪  افزایش داشت و بهترین سود خود را در هفته انتخابات از سال 1932 به ثبت رساند.

با این حال، مت شروود، مدیر صندوق استرالیایی پرپچوآل  Perpetual، گفت که پیروزی بایدن لزوماً تضمین کننده تغییر پرتفوی وی نیست.

شروود گفت: “در پایان به نظر ما، اقتصاد ایالات متحده هنوز نسبتاً شکننده است و رشد آن کند خواهد شد.”

“احتمالاً شما می توانید  سبد خرید خود را بیشتر به سمت بازارهای دارای بتا بالاتر، مانند بازارهای نوظهور، ببرید و احتمال چشم اندازهای بهتر در فضای انرژی نسبت به بردهای تمام عیار دموکرات ها وجود دارد.”

تحلیلگران همچنین هشدار دادند که از اینجا به بعد ممکن است مسیر سخت تر شود زیرا سرمایه گذاران بر توانایی بایدن در گسترش محرک های مالی و اقدامات برای کاهش گسترش COVID-19 تمرکز دارند.  

هفته گذشته ایالات متحده با رکورد تعداد جدیدی از عفونت های ویروس کرونا همراه بود، در حالی که تعداد کل موارد نزدیک به 10 میلیون نفر بوده است.

تحلیلگران گفتند، با وجود دولت تقسیم شده، هنوز یک طرح محرک مالی امکان پذیر است، اگرچه احتمال ارائه یک بسته بزرگتر کمتر است. این امر باعث می شود که بانک مرکزی فدرال رزرو ایالات متحده به کانون اصلی توجهات برای انجام اقدامات بیشتر جهت تقویت بزرگترین اقتصاد جهان، تبدیل شود.

در نتیجه، دلار USD در روزهای اخیر ضعیف شده است در حالی که پروکسی های رشد مانند دلار استرالیا AUD  با ریاست جمهوری بایدن افزایش یافته اند و احتمال مقابله ای بودن آنها در تجارت کمتر است.

دلار پس از افت 1.3 درصدی در هفته گذشته، در برابر ین ژاپن JPY = 103.25  کاهش ضعیف تری داشت.

واحد پول استرالیایی ها نیز در هفته گذشته یک جهش 0.3 درصدی داشته است.

تمرکز سرمایه گذاران در این هفته با آغاز مذاکرات تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا با اجلاس اتحادیه اروپا در 15 نوامبر، بر استرلینگ و یورو نیز خواهد بود.

در اواخر روز، اقتصاددان ارشد بانک انگلیس سخنرانی ای در مورد “تأثیر اقتصادی ویروس کرونا و پیامدهای طولانی مدت آن برای انگلیس” ارائه می دهند.

یورو EUR = که هفته گذشته 1.9٪ صعود کرد، در روز دوشنبه با 1.1887 دلار افزایش قیمت داشت. استرلینگ GBP = با 1.3146 دلار یک مقدار کم ضعیف تر بود.

این امر باعث شد که شاخص دلار = USD معادل 0.1٪ کاهش یابد.

در بین کالاها، قیمت نفت پس از ضرر در روز جمعه کمی افزایش یافت اما زیر 40 دلار در هر بشکه باقی ماند زیرا افزایش موارد ویروس کرونا در جهان باعث ترس از تقاضای کم مصرف شد.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده