شش سناریو برای رسیدن قیمت اونس طلا به 3000 دلار

قیمت طلا و نقره تاثیر گذار در بازار آمریکا
اخبار طلا و سکه sarayetala نوامبر 4, 2020 | 16:09 زمان مطالعه 3 دقیقه

پنج هفته گذشته به لحاظ تعداد راه ها تاریخی بوده است. ما شاهد بی ثباتی ها رکوردشکن در بازار سهام بودیم که با شدید ترین کاهش و شدید ترین افزایش در همه زمان ها همراه بود. سرمایه گذاران پیش از این چنین تجربه ای نداشتند.

در همین زمان، ما شاهد پاسخ به گسترش کرونا بودیم که 716000 مورد را در سراسر جهان تا 29 مارس، طبق امار دانشگاه جان هاپکینز به کام مرگ کشید. در ایالات متحده، چندین ایالت کسب و کارهای غیر ضرور را تعطیل و محدود کردند و فعالیت اقتصادی را به حداقل رساندند. این عدم قطعیت و ایست اقتصادی است که سرمایه گذاران را روی لبه نگه داشته است.

در حالی که بیشتر سرمایه گذاری ها در سایه کرونا (حداقل تا به میانه راه) در تکاپو بودند،ممکن است ثابت شود که این ها تنها طوفانی از حوادث است که قیمت طلا را به سقف می چسباند. در پایان هفته گذشته قیمت در 1628$ بابت هر اونس پایان یافت که پیش بینی قیمت 3000$ در 2022 را ناممکن و غافگیر کننده نمی کند.

کامل ترین سناریو برای طلا این گونه است

یک طوفان کامل برای بازار طلا چه شکلی است؟ بگذارید به شش جزء کلیدی بپردازیم.

1– بودجه فدرال به پایین ترین حد تاریخی رسیده

پیش از همه، می بینیم که فدرال رزرو در مقابله با نرخ بهره به تبع کاهش بودجه فدرال بسیار شدید عمل کرده و آن را به 0% تا 0.25% رسانده است. در حالی که فدرال رزرو بر نرخ ها مستقیما تاثیر نمی گذارد، با اتحال عملکرد ان ها بر تمامی اعتبارات شامل نرخ بهره برای حفظ سرمایه ها تاثیر می گذارد. این حرکت به کاهش نرخ بودجه فدرال برمی گردد که مجازا سرمایه گذاران را مطمئن می کند که آن ها نمی توانند با اعتبارات بانکی خود یا سرمایه های امن انتظار سود تضمین شده داشته باشند.

2- سود اوراق قرضه در جهان افزایش یافته

ما شاهد افزایش سود سرمایه اوراق قرضه در دنیا بودیم. سال گذشته، 17 تریلیون دلار مجموع بدهی جهان بود که برآیند منفی داشته است. حتی در ایالات متحده، سرمایه گذاران اوراق قرضه خزانه داری، با اوراق ده ساله سود 0.67% و با اوراق 30 ساله سود 1.26% تا هفته پیش دریافت کردند.  این سودها احتمالا در مقایسه با ترخ تورم بلند مدت بالا نیست، و منجر به افت سرمایه پولی در قبال قدرت خرید شده است. اگر سرمایه گذاران نتوانند حتی از نرخ تورم پیشی بگیرند، طلا را به عنوان کالای ذخیره ای خود برمی گزینند.

3- فدرال رزرو یک برنامه تسهیل کمی نامحدود را پیش گرفته

مورد سوم این که، فدرال رزرو تصمیم به ارائه تسهیل کمی نامحدود برای پشتیبانی نرم از اقتصاد و بازار امریکا گرفته است. تسهیل کمی شامل معیارهای پولی همچون خرید اوراق قرضه خزانه داری برای سود بلند مدت و خرید اوراق قرضه رهنی برای خرید مستغلات می باشد. چنان که فدرال رزرو به عرضه پول در بازار ادامه می دهد، انتظارات این است که به دلار امریکا فشار وارد کند. طلا و دلار معمولا برعکس یکدیگر حرکت می کنند و تسهیل کمی نامحدود برای طلا بسیار مفید است. به خاطر داشته باشید که طلا پس از تسهیل کمی در دوران بحران اقتصادی تا دوبرابر طی دو سال رشد کرد.

4 – شاخص VIX به بالاترین حد خود رسیده

طلا اغلب به عنوان سرمایه امن در زمان ناامنی معرفی می شود. ماه اخیر شاخص بی ثباتی CBOE یا VIX، که به عنوان شاخص ترس نیز  معرفی می شود، به بالاترین حد خود در تاریخ رسید.مردم درباره پاندمی کرونا نگران اند و ترس ها همیشه نقش مهمی در افزایش قیمت طلا بازی کرده است.

5- با کمبود فیزیکی طلا در حال حاضر مواجهیم

مورد پنج این است که فکر می کنم باید عنوان داشت که کرونا موجب کاهش فیزیکی طلا شده است. در حالی که برای سرمایه گذاران نا آشنا نیست که زمان اصلاح بازار طلا را حفظ کنند، کمبود ها در بازار با عدم قطعیت درباره آینده کرونا همراه شده و موجب کاهش استخراج در معادن گشته است، و این امر طلا عرضه طلا را با مشکل مواجه ساخته است. و چنان که طلا کمیاب تر شود، تقاضا به مراتب افزایش می یابد. اقتصادهای برپایه عرضه و تقاضا در این زمان می گویند که قیمت ها تا زمان افزایش عرضه صعودی خواهد بود.

6- تهدید رکود تورمی به بالاترین حد خود در دهه های گذشته رسیده

در آخر، تهدید رکود تورمی که در آن نرخ تورم بالا است اما رشد اقتصاد با رکود مواجه است احتمالا در حال حاضر بالا تر از هر زمانی در سه دهه گذشته است. دلیل این امر نگرانی از عدم عملکرد به موقع فدرال رزرو پیش از شروع چرخه انبساطی پول است. طی تاریخ  میانگین 500 واحد جابجایی در نرخ بودجه فدرال، اقتصاد امریکا را از بحران خارج کرده است. اما فدرال رزرو با حرکت 225 واحد مواجه است. با وجود تسهیل کمی نامحدود، این احتمال وجود دارد که موجب بالا رفتن قیمت کالاها و خدمات در شروع 2021 شود در حالی که هیچ تضمینی برای رشد اقتصادی وجود ندارد.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده