کاهش قیمت جهانی نقره همزمان با خبر کشف واکسن کرونا

پیش بینی قیمت نقره در سال 2021 و سال 1400
اخبار طلا و سکه sarayetala نوامبر 11, 2020 | 21:27 زمان مطالعه 3 دقیقه

روز دوشنبه قیمت جهانی نقره در پاسخ به اخبار مثبت واکسن کرونا، که به گفته سرمایه گذاران برای اقتصاد مفید است، به همراه دیگر فلزات گرانبها سقوط کرد و نزول 7 درصدی را تجربه کرد.

دانیل پاویلونیس کارگزار RJO Futures در گفت و گو با کیتکو گفت:” واکنش اولیه تحریکی بود که لازم نبود. با یک واکسن، ما امکان تغییر اساسی زندگی مردم پس از ویروس کرونا را حس کردیم. شاید همه بتوانند به سر کار خود برگردند یا شاید ریسک و خطرات اقتصادی کمتر شود. شاید  قدرت خرید افزایش پیدا کند.”

به گفته استراتژیست TD securities، دانیل گالی : عملکرد قیمت روز دوشنبه متاثر از معاملات دوران پاندمی بوده است.

او بیان داشت:” واکسن به عنوان گشایشی برای دیگر موضوعاتی تلقی می شود که دوران پاندمی عملکرد خوبی نداشتند. بازار برنده های کمتر و بازنده های بیشتری به خود دید. طی دوران پاندمی، طلا و نقره محبوب ترین سرمایه گذاری میان شاخص های دیگر بود.”

این اتفاقات پس از این رخ داد که واکسن فایزر عملکرد 90% در پیشگیری از کرونا نشان داد.

در زمان نگارش این مقاله، نقره کامکس دسامبر کمی بازیابی شده و در قیمت 24.29$ با کاهش 5.35% در روز معامله می شود.  

روز دوشنبه نقره مسیر طلا را پیش گرفت و به گفته چارلی نداس استراتژیست ارشد LaSalle Futures Group با سقوط نفره ” تکنیکال ها  شروع به تثبیت کردند.”

همچنین، به گفته او حفظ قیمت طلا در 1850$ به نقره کمک می کند :” نقره به پایین ترین حد هفته گذشته هم نرسیده، این فقط یک اصلاح کوتاه مدت است.”

تحلیلگران اظهار داشتند که دلیل دیگر پایین نیامدن قیمت نقره کاربرد صنعتی آن است. نداس افزود:” نقره به دلیل کابرد صنعتی و استفاده از آن همچنان دست سرمایه گذاران باقی می ماند. این تفاوت میان طلا و نقره است.”

سطح کلیدی تکنیکال برای نقره در زمان صد روزه برابر میانگین 23.59$ است. به گفته پاویلونیس اگر نقره آن را بکشند، تا 21.50$ پایین می آید.

سطح مهم دیگر آن به گفته نداس برابر 24.24$ است:” به لحاظ تکنیکال، روز معاملاتی را باید از نزدیک بررسی کرد. سطح 24.24$ یک عدد بسیار مهم است.”

احساس سقوط همچنان وجود دارد

به طور کلی، اخبار واکسن شرایط صعودی فلزات گرانبها را به گفته پاویلونیس تغییر نمی دهد.

او افزود:” باید ببینیم چه زمانی این واکسن به کار گرفته می شود. آیا همه مردم قرار است از این واکسن استفاده کنند؟ این مورد سوال است. “

او گفت:” اگر پیروزی باید در آینده قطعی شود، بسته حمایتی هنوز امکان تاثیر روی بازار را دارد.”

واکسن به این معنا نیست که اقتصاد جهان از بحران خارج شده، به گفته او:” هنوز آسیب های زیادی بر بدنه اقتصاد باقی مانده. حتی با واکسن هم نمی توان به وضع عادی بازگشت. میزان پولی که چاپ می شود بر قیمت ها اثر تورمی دارد. برخلاف تسهیل کمی، این پول چاپ و خارج می شود. من فکر می کنم که صعود فلزات هنوز تمام نشده.”

نقره با تصویب بسته حمایتی از طرف دموکرات ها می تواند تا نزدیکی 30 دلار نیز بیاید. پاویلونیس گفت:”  حرکت سهام ها که امروز مشاهده کردیم، در صورتی که بسته حمایتی تصویت شود به صورت برعکس رو به بالا خواهد بود.”

اخبار واکسن در بلند مدت، به عقیده گالی، می تواند به نفع قیمت فلزات گرانبها باشد.

او گفت:” طلا و نقره سرمایه های تورمی هستند. وقتی واکسن به کار گرفته شود، به دنیا کمک می کند که خود را بازیابی کند و با رشد اقتصادی به شرایط قبل بازگردد. این ها انتظارت ما از تورم هستند چنانکه با رشد بیشتر اقتصادی، تورم نیز ممکن است بالا برود. و فدرال رزرو هرگز به ریشه این انتظارات نگاه نمی کند. این برای طلا و نقره یک امر مثبت است. “

گالی اشاره کرد که TD Securities میانگین نقره را در سه ماهه پایانی برابر 26$ در نظر گرفته و تا انتهای 2021 قیمت آن را تا 30$ پیش بینی می کند.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده