تقویت ارزهای بین المللی با کشف واکسن کرونا

افزایش قیمت جهانی پوند انگلیس بعد از کشف واکسن کرونا
اخبار اقتصادی sarayetala نوامبر 11, 2020 | 08:37 زمان مطالعه 3 دقیقه

بعد از آنکه جو بایدن در رقابت های ریاست جمهوری آمریكا پیروز شد و شرکت فایزر (Pfizer Inc)  اعلام کرد که واكسن آزمایشی ساخت این شرکت بیش از 90٪ در پیشگیری از COVID-19 موثر است، ارزهای وابسته به تجارت روز دوشنبه شاهد افزایش همراه با ریسک بودند.

ارزهای اسکاندیناوی و ین ژاپن از بزرگترین عوامل حرکتی بودند، در حالی که یوان چین در خارج از کشور به بالاترین قیمت در 28 ماه گذشته رسید.

انتظار می رود که ریاست جمهوری بایدن باعث تقویت روابط تجاری بین المللی شود و با افزایش موارد ابتلای جهانی، احتمال واکسن موفقیت آمیز ویروس کرونا یک باد موافق در این خصوص تلقی می شود.

سایمون هاروی، تحلیلگر ارز در کارگزار مونکس اروپا، گفت گرچه معامله در بازارها قبلاً با خوش بینی  انجام می شد، اما یافته های شرکت فایزر(Pfizer)، براساس داده های اولیه یک مطالعه بزرگ، باعث افزایش اشتهای ریسک شدند.

هاروی گفت: “هرچند برای یکپارچه سازی انتظارات در خصوص توزیع گسترده واکسن در ماه های آینده هنوز خیلی زود است، اما (این خبر) به تقویت انتظارات رشد جهانی کمک کرد که همین چند هفته پیش با موج دوم همه گیری باعث افزایش نگرانی ها شده بود.”

وی افزود که این امر به سود ارزهای بالاتر بتا مانند کراون نروژ و سوئد، افزایش قیمت نفت و “گره گشایی” دلار/ین است.

دلار در برابر سبدی از ارزها که به پایین ترین سطح 10 هفتگی یعنی 92.12 رسیده بودند، تثبیت شد و در نهایت با نرخ 0.2%  به آخرین رشد  خود در سطح 92.31 رسید.

کرون سوئد در برابر یورو به بالاترین سطح 28 ماهه 8.5845 و در بالاترین سطح 22 ماهه 10.20 رسید.

همتای نروژی آن 1.6 درصد در برابر دلار و یورو افزایش یافت تا به ترتیب به بالاترین قیمت دو ماهه در برابر هر یک ازنرخ های 9.0025 و 10.7030 برسد.

دلار استرالیا در برابر ین ژاپن در نرخ 76.85  به میزان  2.4٪ رشد کرد، که این بالاترین قیمت طی هفت هفته گذشته است. ین نیز در برابر دلار آمریكا 1.6٪ كاهش یافت و به نرخ 105 رسید.

یوان چین خارج از کشور نیز چندان از غافله عقب نماند و در برابر دلار به بالاترین قیمت 6.5501 رسید و با 0.3٪ رشد در سطح 6.5729 متوقف شد.

دلار کانادا و دلار استرالیا هر دو 0.8٪ در برابر دلار آمریکا افزایش یافتند که دلار استرالیا به بالاترین سطح هفت هفته گذشته و دلار کانادا به اوج بالاترین سطح نه ماهه اش رسید.

جورج ساراولوس، تحلیلگر ارز بانک دویچه، گفت: “رفع عدم اطمینان جهانی، تغییر جهت تأمین بودجه دلار و واگرایی ویروس در مقابل ایالات متحده، باعث فراهم آمدن شرایط برای یک دلار ضعیف تر در پایان سال خواهد شد.”

ساراولوس پیش بینی کرده که دلار با وزن تجاری گسترده احتمالاً 3 تا 5 درصد دیگر در پایان سال کاهش می یابد، در حالی که یورو / دلار مسلماً سطح 1.20 را خواهد شکست و دلار/ین به سطح 100 می رسد.

با این حال، به خاطر نگرانی از ویروس و به دلیل اینكه دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی، ضمن نبردهای قانونی برای لغو نتیجه، به هیچ وجه نتیجه انتخابات را نپذیرفته، دلار امریکا تحت كنترل بود.

باتوجه به احتمال ایجاد چالش بیشتر در واشنگتن، به نظر می رسد که جمهوری خواهان کنترل سنا را حفظ کرده اند – اگرچه ممکن است آرایش نهایی تا زمان رأی گیری در مرحله دوم انتخابات در جورجیا در ژانویه مشخص نباشد – این بدان معناست که انتظارات برای بسته محرک مالی مالی گسترده ایالات متحده کاهش یافته اند، چون با پیش بینی وام کمتر و تخفیف کمّی بیشتر از بانک مرکزی فدرال رزرو،  بازدهی اوراق قرضه کاهش یافتند.

یورو/دلار – پرمعامله ترین جفت ارز در جهان – در روز با 0.1٪ افزایش به 1.1892 دلار رسید.

صادرات آلمان در ماه سپتامبر بیش از حد انتظار افزایش یافت و تجارت خارجی باعث تقویت بزرگترین اقتصاد اروپا در سه ماهه چهارم شد زیرا در تلاش برای اجتناب از سقوط به سمت یک کسادی دو برابری بود.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده