کاهش قیمت جهانی طلا با سخنرانی رئیس فدرال رزرو

بازار طلا به جدیدترین داده های مثبت اقتصادی واکنشی نشان نداد
اخبار طلا و سکه sarayetala مارس 7, 2021 | 19:55 زمان مطالعه 2 دقیقه

بازار طلا سود زیادی از رئیس فدرال رزرو یعنی جرومی پاول نبرد، چرا که او باز هم جلوگیری از افزایش فشار تورم و نرخ بازده اوراق قرضه را رد کرد.

روز پنجشنبه، پاول در سخنرانی اجلاس Wall Street Journal Jobs گفت، با اینکه تورم در حال افزایش است، ولی این افزایش را گذرا و ناپیدار می داند. او اضافه کرد که پیشبینی نرخ سود بلند مدت در حوالی 2 درصد است.

پاول: بین افزایش یک باره تورم و افزایش پایدار و مداوم آن تفاوت هایی بنیادین وجود دارد. ما از ابزار خود استفاده می کنیم تا مطمئن شویم که میزان تورم حوالی 2 درصد باقی بماند.

پاول همچنین افزایش نرخ بازده اوراق قرضه را بی اهمیت دانست و مدعی شد که این افزایش نشان دهنده این نکته نیست که بانک مرکزی نرخ بهره را در آینده ای نزدیک افزایش می دهد.

بعد از صحبت های پاول نرخ بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری، باز هم افزایش یافت و این باعث شد که قیمت طلا به زیر سطح حمایت حیاتی 1700 دلار بر اونس کشیده شود. قیمت آتی طلای آپریل با حوالی 1 درصد کاهش به 1696.7 دلار بر اونس رسید.

بنابر گفته یکی از تحلیلگران، نظرات پاول در مورد بازده اوراق قرضه تاثیر منفی خود بر طلا را ادامه خواهد داد. او گفت که برای تنظیم سیاست های پولی، بانک مرکزی باید کاری فراتر از افزایش نرخ بازده اوراق قرضه بکند. با اینکه افزایش بازده اوراق قرضه توجه او را جلب کرد ولی طبق نظر او سیاست های پولی فقط بر مبنای یک عدد تغییر نمی کند. او در این باره گفت:

“من با آشفتگی بازار اقتصادی یا محدودیت های ناخواسته نگران می شود. همه چیز فقط به یک عدد و قیمت بستگی ندارد.”

بنابه گفته برخی از تحلیلگران، پاول اطلاعات جدیدی درباره رویه آتی در رابطه با سیاست پولی یا آینده اقتصادی در اختیار جامعه قرار نداده است.

او تنها نظر خود را تکرار کرد که فدرال رزرو با هدف خود در دستیابی به حداکثر میزان ایجاد شغل و میانگین تورم بیش از 2 درصد، فاصله زیادی دارد.

با توجه به بازار کار، پاول گفت که چیزی بیشتر از کاهش نرخ بیکاری نشان دهنده ایجاد اشتغال کافی و مناسب است.

با اینکه پاول سریعا فشارهای ناشی از افزایش تورم را نادیده گرفت، ولی برخی از تحلیلگران  معتقدند که او برای افزایش نرخ بهره عجله ای ندارد و این می تواند از قیمت طلا حمایت کند.

پاول در سخنرانی خود گفت که از شیوع ویروس کرونا و صدمات اقتصادی ناشی از آن دو درس مهم گرفته: “وقتی یک بحران واقعی اتفاق می افتد، باید سریعا عمل کرد و نباید عقب نشینی کرد و تا انجام گرفتن کامل هم نباید متوقف شد.”

پاول: به نظر می رسد که ریسک ها در حال کاهش هستند، ما باید از این ریسک های کاهشی از خود دفاع کنیم، این یعنی تا زمانی که از بحران رد نشده ایم حتی نباید به توقف کمک های حمایتی فکر کنیم!

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده