موافقت اکثر بانک های مرکزی دنیا در مورد ارز دیجیتال ملی

ارز دیجیتال بانک مرکزی مورد موافقت بانک های مرکزی دنیا
اخبار طلا و سکه sarayetala اکتبر 27, 2020 | 07:55 زمان مطالعه 2 دقیقه

در یک جلسه در صندوق بین المللی پول، جروم پاول عضو فدرال رزرو گفت که 80% بانک های مرکزی جهان بر سر ایجاد بانک مرکزی ارز دیجیتال توافق دارند، هرچند دولت فدرال امریکا هنوز تصمیمی در این زمینه نگرفته است.

این گفته پاول به گزارش تحقیقی بانک BIS در ماه ژانویه اشاره دارد که بیان می دارد در حال حاضر 80% بانک های مرکزی جهان به دنبال ایجاد بانک CBDC (بانک مرکزی ارزهای دیجیتال) هستند، در حالی که این آمار در ابتدای سال 70% بود.

پیش از این در ماه اکتبر،   ECB (بانک مرکزی اروپا) بیان داشت که در نظر دارد از یورو دیجیتال به برای تامین یورو نقد استفاده کند.

بانک مرکزی اروپا در یک نوشته در وبسایت خود اظهار داشت: “یورو دیجیتال می تواند منافعی را تامین کند که یورو برای همه ما فراهم کرده است. به ما کمک می کند تا با شرایطی که در آن افراد دیگر پول نقد را ترجیح نمی دهند تعامل داشته باشیم. همینطور کمک می کند تا در صورتی که خدمات پرداخت سنتی از میان رفته باشد، تاثیر اتفاقات و اخبار بر یورو همچون فجایع طبیعی و پاندمی کاهش یابد.

همینطور می تواند در صورتی که مردم بخواهند از روش های خارجی پرداخت استفاده کنند، بسیار ضروری باشد و به عنوان جایگزین عمل کند ، چراکه  ممکن است این روش ها به ثبات مالی و تسلط پولی در منطقه یورو آسیب بزند.”

فابیو پانتا، عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا در یک پست بلاگ نوشت که بانک های مرکزی شامل بانک مرکزی اروپا، باید برای وفق با سیستم غیر نقدی، که جامعه به سمت آن حرکت می کند، آماده شود.

بیشتر بخوانید : آنالیز بازار قیمت طلای جهانی در هفته آخر مهرماه 1399

پانتا اضافه می کند: ” این گزارش نتیجه می گیرد که ما باید برای ایجاد یورو دیجیتال زمانی آماده باشیم که استفاده از ان ضروری باشد. این به آن معناست که ما در حال حاضر نیاز به آمادگی برای ان داریم. در ماه های پیش رو، ما بررسی هایی را انجام می دهیم و آزمایش می کنیم تا در جایگاه تصمیم گیری اگاهانه درباره ایجاد احتمالی یورو دیجیتال قرار داشته باشیم.”

دیوید ارفل بنیان گزار juniormining.com، گفت که بانک مرکزی اروپا هیچ انتخابی جز ایجاد ارز دیجیتال یا ارزهای جایگزین دیگر ندارد، چرا که حجم زیادی پول به صورت بدهی در منطقه یورو وجود دارد که نیاز به تسویه دارد.

وی بیان داشت: ” فقط می دانم که وضعیت مالی که آن ها در ان قرار دارند به اندازه حجم بدهی ها اهمیت داشته و راه دیگری برایشان باقی نگذاشته است. حال، چون آن ها فهمیده اند که هیچ راه ممکنی که دولت های دارای اقتصاد قوی بتوانند برای استقراض با نرخ پایین از آن استفاده کنند وجود ندارد، در واقع مجبور به ایجاد چنین ارزی هستند، اما مشکل بزرگ تر این است که تمام بدهی های گذشته نمی تواند مستمرا تسویه شود چرا که هنوز خریداری برای این ارز وجود ندارد.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده