حفظ قیمت طلا و نقره با وجود روند کاهش قیمت جهانی

قیمت اونس طلا و نقره همچنان ثابت است
اخبار طلا و سکه sarayetala فوریه 13, 2021 | 16:48 زمان مطالعه 2 دقیقه

بعد از چهار روز افزایش قیمت طلا در بازار اسپات و آتی، نمودار اصلاحی ملایم را تجربه کرد و 17.1 دلار کاهش را تجربه کرد. بعد از اعمال کاهش امروز، قرارداد Comex آپریل طلا در سطح 1825.60 بسته شد. نقره هم امروز کاهش هایی را تجربه کرد، ولی این کاهش بسیار اندکی بود و فعال ترین قرارداد مارس 2021، با پنج سنت کاهش به 27.03 دلار رسید.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که کاهش قیمت امروز بازار بیشتر به خاطر افزایش بازده خزانه داری آمریکا اتفاق افتاده است. همانطور که در وبسایت MarketWatch گزارش شده بود، مایکل آرمبراستر، مدیر اجرایی پلتفرم قراردادهای آتی Altavest گفت: “در یک اقتصاد تورمی، بعید است که طرفداران طلا عملکرد خوبی داشته باشند. به عبارت دیگر، مسیر اولین مقاومت طلا تا زمانی که بازده بلند مدت خزانه داری در حال افزایش است، رو به پایین است.”

البته همه تحلیلگران آینده ای نزولی را برای طلا متصور نیستند، چرا که تحلیلگری از شرکت JP Morgan در مقاله ای گفته :”جریان بازده و تورم در حال تغییر است… سیکل جدید توسط ریکاوری بعد از بحران اپیدمی، تورم، اتفاق می افتد، سیاست پولی انبساطی، کاهش ارزش دلار آمریکا و مقابله با تغییر اقلیم آب و هوایی انجام خواهد گرفت.”

این مقابله بعد از بیانیه هفته اخیر توسط رئیس بخش تحقیقات Goldman Sachs انجام گرفت که در آن پیش بینی کرده بود که قیمت نقره بدون کمک های مالی دولت هم به بیش از 30 دلار در هر اونس خواهد رسید و اگر بایدن بتواند پکیج حمایتی خود را هم تصویب کند، قیمت به بیش از 33 دلار نیز خواهد رسید.”

Bank of America هم برای گروه کالا رشد قیمت را پیشبینی کرده است، چرا که روند ریکاوری در سال جدید شدت گرفته و ریکاوری اقتصاد جهانی هم از آن حمایت می کند.

بعد از جمعه هفته گذشته که قیمت طلا در یک روز به زیر 1800 دلار کشیده شد، چهار روز بعدی با افزایش قیمت های پی در پی همراه بوده اند و این قیمت ها را به زیر میانگین متحرک های 200 و 50 روزه کشانده است. این نشان دهنده آن است که از نظر تکنیکال، در این میانگین متحرک ها، هنوز مقاومت های بسیار مهمی پیش روی قیمت آتی طلا وجود دارد.

یک نظریه تکنیکالی که بر نقطه بازگشت به روند خنثی یا صعودی دلالت دارد، رابطه بین میانگین متحرک های 50 و 200 روزه است. گزارش هفته گذشته نشان داد که یک این دو میانگین در حال ایجاد یک تقاطع نزولی هستند. البته هنوز این تقاطع انجام نگرفته و حتی این شانس هم وجود دارد که این تقاطع انجام نگیرد.

احتمال رخ دادن این تقاطع نزولی وجود دارد، چرا که احتمال زیادی وجود دارد که رئیس جمهور بتواند پکیج حمایتی 1.9 تریلیون دلاری خود را که هنوز در قیمت گذاری طلا تاثیری نگذاشته، تصویب شود. اگر مشخص شود که مانعی برای تصویب این بسته حمایتی وجود ندارد، می توانیم شاهد بازگشت نمودار از فروش امروز و برگشت طلا به روند صعودی قبلی خود باشیم.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده