جو فاستر، مدیر بخش طلا شرکت سرمایه گذاری VanEck : در نبرد تورم اقتصادی طلا پیروز می شود

فشار قیمت طلا توسط فروشندگان آتی کوتاه مدت
اخبار طلا و سکه sarayetala فوریه 24, 2021 | 16:37 زمان مطالعه 2 دقیقه

حال که قیمت طلا، با وجود افزایش کم سابقه نرخ بازده اوراق قرضه 10 ساله و رسیدن آن به قله سالانه بیش از 1.3 درصد، توانسته بالای سطح 1800 دلار بر اونس دوام بیاورد، به نظرم ی رسد که بازار طلا وابستگی خود به نرخ بهره را کم کرده است.

بنابر گفته جو فاستر، مدیر سبد سهام بخش طلا و فلزات گرانبهای شرکت سرمایه گذاری VanEck، جنگی که بین فلزات گرانبها و اوراق قرضه شروع شده، در واقع بین تورم اقتصادی و تورم عادی است.

با اینکه فشار تورم عادی در حال افزایش است، ولی توسط انتظار دولت و بانک مرکزی از اینکه کمک های حمایت مالی به اقتصاد آمریکا کمک خواهد کرد تا با سرعتی بیشتر از پیشبینی های کنونی التیام یابد، تحت الشعاع قرار گرفته است.

فاستر در گزارشی که هفته گذشته منتشر کرد گفت: “بین تورم اقتصادی که به اقتصاد کمک می کند که به رشد عادی خود برگردد، و تورم بیش از اندازه که به معنی افزایش دستمزد و قیمت هاست، تفاوت های بنیادین وجود دارد.”

فاستر متذکر شد که با وجود اینکه انتظار می رود تورم عادی افزایش یابد، ولی در واقع در حال بازگشت به سطوح قبل از درگیر شدن آمریکا با بحران ویروس کرونا است. سال گذشته تورم به خاطر تاثیر ویروس در ایجاد تورم منفی به وجود آمد که باعث شد دولت های سراسر دنیا همه خدمات غیر اساسی و کسب و کارهای خود را ببندند. او در این باره گفت:

“طلا به فشارهای تورمی واکنشی نشان نمی دهد چون هنوز هیچ مدرکی دال بر وجود تورم بیش از حد وجود ندارد.”

با اینکه فشارهای تورمی در حال حاضر کاهش یافته، ولی اگر تاریخ تکرار شود این وضعیت تغییر خواهد کرد. او در این باره می گوید:

“مدل ژاپن در رابطه با تورم یک نمونه قابل توجه است: البته مدل بعد از جنگ جهانی دوم یک چرخه تورمی را محتمل ترین نتیجه می کند که به خاطر حمایت های مالی بسیار بزرگ ایجاد می شود. آخرین باری که چنین محرک هایی را در ایالات متحده دیدیم، به خاطر رکود اقتصادی و جنگ جهانی دوم بود که باعث ایجاد چرخه تورمی شد که شاخص قیمت مصرف کننده سالانه را در مارس 1947 به 19.7 درصد رساند.”

با اینکه احتمال افزایش تورم بزرگترین عامل افزایش قیمت برای طلاست، فاستر اضافه کرد که ریسک ایجاد اقتصادی با رکود اقتصاد و کاهش تورم، می تواند حامی دیگری برای قیمت های آتی طلا باشد. او در این باره گفت:

“چنین ریسک هایی شامل مشکلات بدهی، سیاست های پولی و مالی بنیادی تر، افزایش اختلاف درآمد ها و اضطراب اجتماعی می شود.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده