توجه سرمایه گذاران به بازار الماس به جای بیت کوین و ارز دیجیتال

سرمایه گذاری الماس به جای بیت کوین و ارز دیجیتال
اخبار طلا و سکه sarayetala فوریه 13, 2021 | 16:28 زمان مطالعه 3 دقیقه

بنابر ادعای برخی از تحلیلگران و اقتصاددان ها، سرمایه گذاران برای حفاظت از دارایی و قدرت خرید خود به سمت دارایی های جایگزین روی آورده اند، چون نگرانی ها در رابطه تورم، هنوز روی بازار تاثیر می گذارد.

در حالیکه سرمایه گذاران به دارایی های جایگزین مثل بیت کوین و طلا روی آورده اند، برخی از تحلیلگران معتقدند که الماس هم می تواند توجه برخی از سرمایه گذاران را به خود جلب کند، چرا که یک کمپانی جدید ارزش استاندارد شده را به بازار الماس اضافه کرده است.

در اواخر سال 2020، کار آفرین حوزه تکنولوژی و اقتصادی، کورمک کینی (Cormac Kinney) شرکت Dimond Standard را تاسیس کرد. این شرکت در حال حاضر با سکه های Diamond Standard Coin سروصدای زیادی به پا کرده است. این سکه در واقع کلکسیونی از الماس های فیزیکی است که در پلتفرم معاملاتی INX به عنوان توکن به صورت دیجیتالی معامله می شود. این کمپانی روز شانزدهم فوریه (28 بهمن) عرضه اولیه محصول خود را راه اندازی خواهد کرد.

این سکه الماس شامل 4.5 قیراط الماس و یک چیپ کامپیوتری است که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کند که دارنده را قادر به احراز هویت، حسابرسی از راه دور و تراکنش اینترنتی می کند.

کمپانی Diamon Standard اعلام کرده که این اولین بار است که الماس به صورت یک کالا در یک پلتفرم دیجیتالی در آمریکا داد و ستد می شود.

بعد از عرضه هفته آینده، این کمپانی اعلام کرد که قصد دارد زیر نظر کمپانی DIAM، صندوق قابل معامله (ETF) خود را در بورس نیویورک عرضه کند و بازار آتی الماس را هم از طریق بازار MGEX در بورس کالای شیکاگو راه اندازی کند.

این کمپانی خاطر نشان کرد که بازار کنونی الماس بیش از 1.2 تریلیون دلار ارزش دارد و این بیش از مجموعه بازار نقره و پلاتین است. البته، تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار الماس تقریبا صفر است.

مارک چندلر، مدیر اجرایی شرکت سرمایه گذاری و معاملاتی Bannockburn Global Forex در مصاحبه ای گفت که انتظار دارد شرکت Diamond Standard بازار الماس را برای سرمایه گذاران باز کند، چرا که بزرگترین مشکل این بازار یعنی استاندارد کردن ارزش را حل کرده است.

او در مصاحبه اخیر خود می گوید: “تاکنون، کمبود استاندارد سازی و چالش های دیگر باعث شده که سرمایه گذاری روی الماس های طبیعی حوالی 1 درصد باشد. آن ها الماس های طبیعی را استاندارد سازده کرده اند و به عنوان اولین بازار ساز دنیا شروع به کار کرده اند تا این صنعت را مجبور کنند که ارزش میلیون ها نوع الماس را کشف کند.”

چندلر اضافه کرد که الماس در مقایسه با بیتکوین، جایگزین جذاب تری است، چرا که گذشته طولانی این بازار به عنوان یک ذخیره ارزش برای همه مشهود است. او در این باره می گوید:

“[بیتکوین] یک کالای فکری و نظری است و این که توجه برخی از نهادهای سرمایه گذاری و کمپانی های مختلفی را به خود جلب کرده، این واقعیت را که این دارایی ارزش ذاتی ندارد را تغییر نمی دهد.”

چندلر با توجه به سکه الماس به گفته های خود اضافه کرد: “این یک ارز دیجیتال و اینترنتی نیست. این یک دارایی قابل لمس است. یک الماس فیزیکی واقعی که می توانید در اختیار خودتان نگه دارید.”

پائول زیمینسکی، تحلیلگر بازار جهانی الماس در ایمیلی به خبرگزاری Kitco News گفت که بازار دیجیتالی شرکت Diamond Standard تاکنون بهترین راهکاری است که برای تبدیل الماس به یک دارایی قابل معامله انجام گرفته است.

البته او در گفته های خود به این موضوع اشاره کرد که بزرگترین مشکل این کمپانی جمع آوری نقدینگی کافی برای خلق یک بازار با ثبات است. او در این باره گفت:

“همراه کردن نهادهای سرمایه گذاری بزرگ، یک نقطه شروع کلیدی و حساس است. نقدینگی، نقدینگی بیشتری را جذب می کند و این توجه و علاقه دیگران را برای ورود بیشتر می کند. اگر این محصول در ایجاد علاقه عمومی و بین المللی موفق ظاهر شود، مخصوصا در بین نهادهای سرمایه گذاری، قطعا می تواند تاثیر زیادی روی بازار الماس بگذارد.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده