آیا قیمت طلای جهانی به دلیل جشن دیوالی هند بالا می رود ؟

آیا قیمت جهانی طلا به دلیل جشن دیوالی هند بالا می رود ؟
اخبار طلا و سکه sarayetala نوامبر 13, 2020 | 17:05 زمان مطالعه 2 دقیقه

تقریباً زمان آن فرا رسیده است که از دیوالی ، معروف به جشنواره نور ، بگوییم که طی آن خرید طلا یک رسم است. اما شیوع همه گیر ویروس کرونا و قیمت های بالا در سال جاری چگونه خواهد بود؟

دیوالی همیشه توجه بازارها را به خود جلب می کند و جشن های امسال جمعه با دانترا آغاز می شود – فرخنده ترین روز برای خرید جواهرات طلا برای هندوها ، که به لاکشمی ، الهه ثروت و شکوفایی هندو اختصاص دارد.

رونا اوکانل ، رئیس تجزیه و تحلیل بازار EMEA و مناطق آسیا در استونکس گفت: “جشنواره نور” به هزاران سال قبل برمی گردد و آغاز سال نو هندو است ؛ این یک جشنواره ماه است و یا در ماه اکتبر یا نوامبر برگزار می شود.

“روز اول جشنواره ، دانترا ، به طور گسترده ای به عنوان فرخنده ترین روز برای خرید و هدیه دادن شناخته می شود ؛ به ویژه (البته نه به طور خاص) طلا.”

با این حال ، جشن امسال در میان شیوع ویروس کرونا و قیمت های بسیار بالاتر طلا در حال وقوع است.

هند رکورددار قیمت طلا در سال جاری بوده است که این امر تقاضای متراکم افرادی که منتظر خرید طلا با قیمت بهتر هستند را ایجاد کرده است. با این حال ، همچنان که عدم اطمینان اقتصادی بر خانواده ها سنگینی می کند ، همه گیری ویروس کرونا نیز بر تقاضا سنگینی کرده است.

وی افزود: “با توجه به اینكه ویروس امسال این همه بدبختی به وجود آورده است ، این تعطیلی مانع از خرید طلا در هند در سال جاری شده است و به وضوح تقاضاها متوقف شده­اند. “اوکانل گفت:” علاقه در طول دو هفته گذشته افزایش یافته است. “با این حال ، لازم به ذکر است که. روپیه کاهش یافته است و بنابراین قیمت های محلی در حال افزایش است و این باعث می شود که میل به خرید کم شود. “

اوکانل خاطرنشان کرد ، قیمت طلا به روپیه این پنجشنبه حدود 29٪ بیشتر از Q4 2019 است. وی خاطرنشان کرد: این افزایش می تواند منجر به “کاهش 30 درصدی تناژ کلی در برابر دیوالی در سال گذشته شود ، حتی اگر تقاضای سرکوب شده نیز وجود داشته باشد.”

فروش طلا در هند شروع به جهش مجدد کرده است. سوماسوندرام مدیرعامل(هند) شورای جهانی طلا(WGC) به PTI گفت ، با این وجود ، مجموع معاملات طلای جشنواره دیوالی امسال کمتر از سال گذشته خواهد بود.

“فروش در حال بهبود است ، اما نسبت به سال گذشته در همین دوره خوب نخواهد بود. بازیگران سازمان یافته سهم بازار بهتری خواهند داشت ، شمش ها و سکه ها عملکرد بهتری خواهند داشت.”

PTI به نقل از آنانتا پادمانبان ، رئیس کل شورای جواهرات داخلی هند گفت: ناظران مشاهده خواهند کرد که آیا تقاضای خاموش هند به فروش بیشتر تبدیل می شود یا خیر.

وی گفت: “از نظر حجم ، ما انتظار داریم 70٪ از تجارت سال گذشته را انجام دهیم و از نظر ارزش مشابه سال گذشته دانترا باشد.”

طلا دارایی مهمی است که باید در هند وجود داشته باشد زیرا دارای اهمیت مذهبی است. تقاضای زیادی برای طلا از طرف جامعه کشاورزی که سال خوبی را پشت سر گذاشته­اند وجود دارد.

اوکانل توضیح داد.”امسال یک موسوم خوب و پراکنده تولید شد و محصول خریف (که برنج مهمترین جز آن است ؛ نیشکر نیز یکی دیگر از آن است) محصول خوبی بود و سطح زیر کشت آن رکورد دار بود ؛ تولید برنج در رکورد دیگر تخمین زده شده است “.

سال گذشته ، تقاضا در فصل دیوالی با افزایش قیمت طلا و عدم اطمینان اقتصادی با فروش کمتر ازحدود 40٪ نیز روبرو شد .

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده