پیش بینی قیمت طلا تا سال 2025 / سه سناریو مهم در پیش است

پیش بینی قیمت طلا در سال 2025 و سال 1405
اخبار طلا و سکه sarayetala نوامبر 4, 2020 | 07:43 زمان مطالعه 4 دقیقه

سناریو یک – وضعیت موجود:

پیش بینی 5 ساله قیمت طلا :پنج سال آینده می تواند تقریباً شبیه 20 – 40 سال گذشته باشد. سیاستمداران بیش از حد پول خرج می کنند ،بدهی ها به طور گسترده ای گسترش می یابد ، بانک های مرکزی از وام ها درآمد کسب می کنند و برای حفظ قدرت خود و ادامه انتقال ثروت از کل جامعه به نفع تعداد معدود ،حباب ها را به شدت باد و متورم می کنند. این “وضع موجود” است و نشان می دهد که قیمت طلا به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت ، به شرط اینکه تورم افسار گسیخته و بیش از حد نشود.

سناریوی دو – سقوط تورمی:

نیروهای تورمی بر سیستم مالی غلبه می کنند و بانکداران مرکزی و سیاستمداران نمی توانند یا نمی خواهند این نیروهای تورمی را معکوس کنند. در این سناریو بیشتر دارایی های کاغذی سقوط می کنند در حالی که قدرت خرید طلا بسیار بیشتر می شود. بانکداران مرکزی برای جلوگیری از پیش آمد این سناریو تقریباً دست به هر کاری می زنند.

سناریوی سه – تورم و تورم بیش از حد:

نیروهای تورم به طور موقت سیستم مالی را خراب می کنند (علائم آن در 2016 قابل مشاهده است) و سرانجام بانکداران مرکزی و دولت ها در واکنشی عجولانه به وضعیت فوق تورم، ارزهای خود را متورم می کنند. در این سناریو قیمت طلا به فضا می رسد. شاید 5000 دلار یا بالاتر از 50000 دلار در اونس. قیمت نهایی طلا در یک سناریوی فوق تورمی غیرقابل پیش بینی است زیرا نیروهای فوق تورمی از خود تغذیه می کنند و قدرت خرید را به طور غیرقابل پیش بینی از بین می برند. طلا در سال 1923 به حدود 100 تریلیون مارک وایمار(ارز حکومت وقت آلمان) در هر اونس رسیده است. اگر طلا در سال 1945 (قبل از کاهش ارزش) به قیمت امروز بود،  معادل بیش از 10000 تریلیون پزوی 1945 کشور آرژانتین میبود. تورم بیش از حد، حتی برای ارز ذخیره ، روندی زشت، مخرب و غیرقابل پیش بینی به بار می آورد.

در سناریوی یک یا موارد مشابه دیگر، بو طور منطقی می توان انتظار داشت که:

سیاستمداران و بانکداران مرکزی بحران 2016-2017 را مدیریت خواهند کرد زیرا پیش تر بحران های دیگر را از سر گذرانده اند (مانند بحران های 1987 ، 1998 ، 2000 ، 2008)  البته با افزایش هزینه ها، رسیدگی به مشکل بدهی اضافی با بدهی های جدید بیشتر و چاپ و پمپاژ پول بدون پشتوانه به سیستم مالی جهانی!

1. بدهی ملی رسمی ایالات متحده با سرعت بیشتری نسبت به میزان معمول 9٪ در سال، افزایش می یابد. (شاید 10 تا 12٪ در سال)

2. ارزش دلار ، یورو ، ین و سایر ارزها در برابر یکدیگر و در برابر دارایی های واقعی کاهش می یابد. (جنگ های ارزی)

3. بازارهای سهام بیشتر سقوط می کنند سپس بانک مرکزی با چاپ اسکناس سعی در نگه داشتن بورس بورس می کند به همین
دلیل ارزش پول کاهش می یابد.

4. با کاهش ارزش پول توسط بانک های مرکزی ، قیمت کالاهای اساسی بسیار بالاتر خواهد رفت.

5. مردم و سرمایه گذاران در نهایت متوجه می شوند که ارزش ارزها کاهش می یابند و آنها باید از اوراق قرضه، نرخ سود منفی، بازارهای سهام سقوط کرده و وعده های کاغذی برای حفظ پس انداز خود، اجتناب کنند. قیمت طلا بر اساس افزایش تقاضای
سرمایه گذاران در بازاری که عرضه طلا هم محدود است، بسیار بالاتر خواهد رفت.

با توجه به سناریوی “وضعیت موجود” در بالا ، مدل ارزش گذاری که در کتاب خود توصیف کردم، ارزش و قیمت طلا از 1971 تا 2021 متناسب است. این مدل بر اساس سه متغیر، بدهی ملی رسمی ایالات متحده، قیمت نفت خام و شاخص سهام S&P500 ساخته شده است. من از قیمت های همگون با میانگین متحرک از سال 1971 برای تعریف روند اساسی قیمت طلا استفاده کردم. ارتباط ارزش طلای محاسبه شده (با استفاده از قیمتهای همگون) سالانه تقریباً 0.98 از سال 1971 تاکنون بوده است.

این مدل ارزیابی در محدوده وسیعی از شرایط اقتصادی، از جمله بازارهای سهام و بورس اوراق بهادار، بازارهای نزولی، حباب های نفت خام و سقوط ارزش نفت، اشکال مختلف تسهیل کمی ، روسای جمهور دموکرات و جمهوری خواه ، جنگ ها و صلح های گاه به گاه به خوبی کار می کند.

با استفاده از فرضیات سناریوی وضع موجود، برای افزایش های آتی بدهی های رسمی ملی و نفت خام ، و شاخص سهام در حال سقوط  S&P500،  نمودار “طلای محاسبه شده” زیر را برایچند سال آینده ترسیم کردم.

این یک مدل مبتنی بر پیش فرض های معقول است اما هیچ تضمینی برای تحقق این فرض ها وجود ندارد. در دهه گذشته اتفاقات عجیب و غریب و غیرمنتظره ای رخ داده است.  به عنوان مثال:

در سال 2007 تعداد کمی انتظار داشتند که  شاخص سهام S&P500 به زیر 700 برسد.

چه کسی انتظار داشت که پس از بحران اقتصادی 2008،  ایالات متحده هفت سال نرخ بهره اساساً صفر داشته باشد؟

سه سال پیش چه کسی پیش بینی می کرد که بیش از 7 تریلیون دلار بدهی دولت در سال 2016 بازده “سود منفی” داشته باشد؟

چه کسی در سال 2013 نفت خام زیر 30 دلار پیش بینی می کرد؟

نظر من این است:

1. حوادث عجیب و غریب و غیرقابل پیش بینی اقتصادی، در دنیای تحت کنترل بانکدار مرکزی تحت سلطه بدهی های کلان رخ می دهد.

2. پیش بینی پیامدهای ثانویه و ثالثیه در مورد حماقت ها، جنگ ها، تسهیل کمی ، نرخ بهره صفر و نرخ بهره منفی، دشوار است.

3. فروپاشی تورمی و تورم بیش از حد ممکن است به همان اندازه چهار مثال بالا عجیب و غیرمنتظره باشند.

4. تصور قیمت های طلا در فروپاشی تورمی یا انفجار بیش از حد تورم،  دشوار است.

5. از نظر من اوضاع اقتصادی به سمت ادامه شرایط مالی سناریوی اول، یعنی سناریوی وضعیت موجود خواهد رفت همانطور که ما از سال 1971 تا کنون تجربه کرده ایم.

این مدل پیشنهاد می کند که ارزیابی منطقی از سناریوی “وضعیت موجود” برای قیمت طلا در سال 2021 حدود 3000 دلار به ازای هر اونس است.  قیمت ها به زیر سقوط می کنند و گاهی اوقات بسیار بالاتر از ارزیابی می شوند ، بنابراین قیمت طلا 5000 دلار در سال 2020 – 2022 قابل قبول است.

قیمت ها به زیر سقوط می کنند و گاهی اوقات بسیار بالاتر از ارزیابی ها، رشد می کنند، بنابراین قیمت طلابه میزان 5000 دلار درهر اونس،  در سال 2020 – 2022 قابل قبول است.

موارد بالا پیش بینی نیستند! آن ها مبتنی بر این هستند که بانکهای مرکزی ارزهای خود را بی ارزش می کنند، دولتها بیش از حد هزینه می کنند و این اقدامات بر قیمت نفت خام ، سهام ، کالاها و طلا تأثیر می گذارد …

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده