پیش بینی قیمت طلا در سال 2021 با قیمت 1600 دلار

پیش بینی قیمت طلا در سال 2021 با قیمت 1600 دلار
اخبار طلا و سکه sarayetala مارس 16, 2021 | 18:22 زمان مطالعه 2 دقیقه

سقوط نرخ بازده خزانه داری آمریکا منجر به حمایت بیشتر قیمت طلا در سطوح بالای 1700 دلار بر اونس شده است. اگرچه طلا هنوز دوره اصلاح خود را به طور کامل تمام نکرده، چراکه یک شرکت تحقیقاتی معتقد است که این فلز گرانبها می تواند به سطوح پایین تر از این هم سقوط کند.

در روز چهارشنبه، شرکت تحقیقاتی مستقر در انگلیس Capital Economics پیش بینی های خود از آینده طلا را کاهش داد ولی متذکر شد که قیمت ها به کف خود نزدیک شده اند. در جدیدترین گزارش منتشر شده، آدام هایز، دستیار اقتصاددان شرکت Capital Economics اعلام کرد که به نظر او قیمت طلا تا پایان امسال به 1600 دلار بر اونس خواهد رسید. او در این باره گفت:

“با اینکه پیش بینی های خود نسبت به قیمت های آینده طلا را کاهش می دهیم ولی انتظار نداریم که قیمت در سال جاری به سطوح بسیار پایین تری کشیده شود.”

این تغییر دیدگاه زمانی منتشر شد که طلا با جهش قیمت از کف 10 هفته ای خود در اوایل هفته، به بالای 1700 دلار بر اونس رسید. آخرین معامله قیمت آتی آپریل طلا 1720.50 دلار بر اونس بود که کاهش 0.2 درصدی روزانه را نشان می دهد.

از شروع سال تاکنون، طلا در جذب نیروی محرکه صعودی با مشکل روبرو شده چرا که نرخ بازده بلند مدت آمریکا رشد قابل توجهی داشته است. نرخ بازده 10 ساله به تازگی از قله اخیر خود سقوط کرده و در حال حاضر در سطح 1.5 درصد است. هایز می گوید، انتظار ندارد که نرخ بازده از این سطوح بالاتر برود.

“اگر درست گفته باشیم، شدت کاهش اخیر تقاضای سرمایه گذاران باید تا آینده ای نزدیک کاهش یابد. این به حذف فشار فروش و شیب کاهش قیمت طلا کمک می کند.”

هایز اضافه کرد که بهبود تقاضای فیزیکی برای طلا در کشورهای چین و هند حمایت های بیشتری برای قیمت طلا فراهم می کند.

“ریکاوری قدرتمند اقتصادی در هند و تجدید تقاضا در چین می تواند به عنوان کف قیمت برای طلا عمل کند. داده های اخیر هم این دیدگاه را تقویت کرده است. واردات طلا در هند افزایش یافته، در حالیکه داده های اخیر نشان می دهد که تقاضا در چین در نزدیکی سطوح عادی قرار دارد.”

در آخر هایز همچنین اعلام کرد که تغییر توجه سرمایه گذاران به بازار های سهام با ارزش بیش از حد، می تواند منجر به بازگشت سرمایه به این فلز گرانبها شود.

“ظاهرا خبرهای خوب زیادی از بازارهای مالی خواهیم شنید و از دیدگاه ماه، محدوده افزایش های بزرگ در تمایل به ریسک سرمایه گذاران احتمالا کاملا محدود خواهد شد.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده