ثبات بازار طلا با قیمت اونس 1700 دلاری

ثبات بازار طلا با قیمت اونس 1700 دلاری
اخبار طلا و سکه sarayetala مارس 16, 2021 | 18:27 زمان مطالعه 2 دقیقه

بازار طلا رشد با ثباتی را تجربه کرده و به افزایش های مناسب در بالای سطح 1700 دلار بر اونس ادامه داده، با اینکه فشارهای تورم هنوز سکون باقی مانده است.

در روز چهارشنبه، وزارت کار ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا در فوریه و بعد از افزایش 0.3 درصد در دسامبر، حوالی 0.4 درصد افزایش یافته است. این داده ها با پیش بینی های همگانی تحلیلگران همسو است.

برای سال گذشته هم گزارش ارسالی می گوید تورم اصلی افزایش 1.7 درصدی داشته است.

اگرچه کم شدن نوسانات قیمت های غذا و انرژی، تورم هسته از مقدار مورد انتظار کمتر بود و ماه گذشته بعد از عدم تغییر در ماه ژانویه، 0.1 درصد افزایش یافت. اقتصاددان ها انتظار افزایش 0.2 درصدی در قیمت مصرف کننده را داشتند.

ماه گذشته تورم اصلی سالانه رشدی 1.3 درصدی را نشان داد که از 1.4 درصد ژانویه کاهش را نشان می دهد.

قیمت طلا هم در واکنش به جدیدترین داده ها مربوط به تورم، افزایشی با ثبات را نشان داد. قیمت آتی آپریل طلا در آخرین معامله در سطح 1716.90 دلار بر اونس انجام گرفت که در روز تغییری نکرده بود.

اقتصاددان ها و تحلیلگران متذکر شدند که فشار ضعیف تورم می تواند نشانه مثبتی برای طلا باشد چرا که این فلز گرانبها در حال ریکاوری بعد از رسیدن به کف 10 ماهه خود در ابتدای هفته بود. تحلیلگران مدعی شده اند که جدیدترین داده های تورم، برای ارائه سیاست های پولی مناسب انعطاف پذیری بیشتری به فدرال رزرو داده است.

با اینکه قیمت طلا افزایش یافته، برخی از تحلیلگران می گویند که اگر قیمت طلا بخواهد به قله تاریخی تابستان خود برسد، اقتصاد آمریکا باید به طور مداوم سطح تورم را بالاتر ببرد. کاری که محقق کردن آن چالش برانگیز است، چرا که اقتصاد هنوز تحت تاثیرات مخرب ناشی از شیوع ویروس کرونا قرار دارد.

آدام بوتون، استراتژیست ارشد ارز در Forexlive.com می گوید تورم هنوز مشکل شماره یک اغلب سرمایه گذاران نیست. او گفت:

“سوال اصلی این است که وقتی اقتصاد دوباره به کار افتاد، قیمت ها تا چه حد قوی جهش می کنند و اینکه این جهش ها مداوم خواهند بود یا فقط یک بار اتفاق می افتد.”

با توجه به برخی از اجزای گزارش، افزایش قیمت بنزین، به خاطر افزایش قیمت نفت خام، بیش از نیمی از افزایش تورم ماه گذشته را به خود اختصاص داده است. در این گزارش آمده که شاخص قیمت بنزین در فوریه رشدی 6.4 درصدی را تجربه کرده است.

ماه گذشته بعد از حدود یک سال، باز هم قیمت نفت خام به بیش از 60 دلار بر هر بشکه رسید.

کاترین جاج، اقتصاددان ارشد CIBC می گوید تعیین روند بلند مدت برای تورم به زمان بیشتری نیاز دارد.

“در ماه های پیش رو تورم به خاطر افزایش قیمت بنزین رشد خواهد کرد، در حالیکه تاثیرات اساسی، رشد قیمت را در کنار یک جهش قابل انتظار در تقاضا به خاطر بازسازی اقتصاد و دریافت بسته های حمایت دولتی تقویت خواهد کرد. اگرچه فشار قیمت ها باید در حوالی نیمه دوم 2021 متعادل شود، اگرچه در سال 2022 قیمت به حدی افزایش خواهند یافت که باعث شود فدرال رزرو در سه ماهه سوم 2022، نرخ های بهره را بالا ببرد.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده