قیمت طلا نسبت به تابستان گذشته 250 دلار ریزش داشته است

انتخاب جو بایدن قیمت طلا را به 1800 دلار رساند
اخبار طلا و سکه sarayetala دسامبر 4, 2020 | 10:39 زمان مطالعه 2 دقیقه

چرا قیمت طلا بیش از 250 دلار از بالاترین رکورد تابستان خود پایین­تر آمده است و آیا ارزش بیشتری برای از دست دادن دارد؟ روند خلاصه بازار این هفته بررسی می کند که چرا تحلیلگران می گویند اجرای بازار داغ در واقع تمام نشده است.

این هفته طلا به زیر 1800 دلار رسید. چند عامل محرک در پشت این حرکت وجود داشت ، از جمله افزایش در بازار سهام ، برخی از داده های اقتصادی بهتر از حد انتظار و اخبار مثبت واکسن.

اما اکثر تحلیلگران کیتکو نیوز در این هفته صحبت کردند و گفتند که آنها شاهد ثبات طلا در حدود 1800 دلار هستند و قیمت های بالاتر را در سال آینده پیش بینی می کنند.

استرالیا و گروه بانکی نیوزلند (ANZ) گفتند که اخبار واکسن کرونا در واقع محرک اصلی افزایش قیمت طلا را تغییر نمی دهد و نرخ بهره واقعی ، تورم و دلار ضعیف تر آمریکا را به عنوان عامل اصلی افزایش قیمت طلا به 2100 دلار در سال عنوان کردند. در همین حال ، CIBC گفت که انتظار دارد طلا در سال 2021 به طور متوسط 2300 دلار باشد.

TD  سکیوریتی فروش اخیر طلا را “نادرست” توصیف کرد و گفت که کل ایده اینکه به محرک کمتری نیاز خواهیم داشت اشتباه است. این بانک همچنین گفت كه به زودی شاهد بازگشت اقتصاد به حالت عادی نیست و موج ویروس دوم کرونا باعث ایجاد خسارت بیشتری می شود زیرا تنها در ماه نوامبر حدود 25٪ به کل موارد کوید 19 ایالات متحده نسبت به ابتدای شیوع همه گیری اضافه شده است.

بنابراین ، آیا بازارها میزان محرکی را که در سال آینده مورد نیاز است ، زیر قیمت گذاری می کنند؟ مخصوصاً اکنون که از انتخاب جانت یلن  توسط بایدن به عنوان وزیر خزانه داری بعدی آگاه هستیم.

تحلیلگران می گویند که یلن می تواند برای تحریک اقتصاد بسیار خوب با فدرال رزرو همکاری کند. آنها همچنین یلن را به عنوان صندلی تقویت کننده فدرال رزرو و به عنوان مدافع هزینه در صورت لزوم توصیف کردند.

اما البته همه بانک ها اینقدر مثبت نیستند. به عنوان مثال ، بانک آمریكا درخواست خود را برای خرید 3000 دلار طلا را برگرداند و هم اكنون گفت كه این فلز گرانبها خنثی است زیرا سال آینده طلا را تقریباً بالاتر از 2000 دلار می بیند. وست پک در مورد طلا حتی منفی تر بود و تخمین زد که در دو سال آینده هر قیمت اونس طلا به 1650 دلار کاهش یابد.

از سوی دیگر ، سرمایه گذاران نفس خود را حبس کرده ­اند  در حالی که مشاهده کردند بیت کوین تقریباً به بالاترین رکورد 2017 خود یعنی نزدیک به 20،000 دلار رسیده است. اما این حرکت ناگهان در پایان هفته معکوس شد و بیت کوین در روز پنجشنبه فروش گسترده ای را تجربه کرد و به 16000 دلار رسید. ترس از مقررات دقیق تر رمزنگاری وفروش ناگهانی قبل از افت پس از تجمع شدید به عنوان دلایل افت اعلام شد.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده