کمپانی Barrick Gold برای ششمین بار متوالی، بهبود عملکرد استخراج و فروش طلا را گزارش داد

اخبار طلا و سکه sarayetala فوریه 24, 2021 | 16:22 زمان مطالعه 3 دقیقه

Barrick Gold پرسود ترین معدن استخراج طلا در جهان، برای ششمین بار متوالی، بهبود عملکرد در سه ماهه کاری خود را گزارش کرد که به خاطر افزایش میزان تولید و کاهش هزینه ها در سه ماهه چهارم سال گذشته اتفاق افتاده است. Barrick به هدف سالانه خود رسید و توانست 3.8 درصد هزینه های خود را کاهش دهد و هزینه تولید هر اونس طلا را در سطح 929 دلار نگاه دارد.

شرکت Newmont، بزرگترین تولید کننده طلا در جهان هم در گزارش سه ماهه خود از بهبود قابل توجه در عملکرد و افزایش درآمد 14 درصدی و رسیدن آن به 3.38 میلیارد دلار خبر داد. طبق گزارش بلومبرگ، میانگین قیمت شمش طلا در سه ماهه اخیر 1876 دلار بود که باعث شده استخراج کننده های این فلز گرانبها سودده باقی بمانند.

ضعف ها

ضعیف ترین فلز گرانبها از لحاظ عملکرد قیمت در این هفته طلا بود که کاهشی 2.39 درصدی را تجربه کرد. در روز سه شنبه، طلا به خاطر عملکرد بهتر دلار و داده های بهتر از حد انتظار راجع به اقتصاد، به دره بیش از دو ماهه خود رسید و بعد از آن هم تا دره هفت ماهه خود سقوط کرد.

شمش طلا بدترین شروع سال در 30 سال اخیر را داشت و کاهشی 6 درصدی را تجربه کرد. طلا همچنین از افزایش های پی در پی نرخ بازده خزانه داری هم صدمه می بیند.

صندوق امانی 17 میلیارد دلاری iShares Silver شرکت BlackRock که توجه سرمایه گذاران Reddit را به خود جلب کرده بود، بعد از 1.5 میلیارد ورود سرمایه در دو هفته قبل که رکوردی تازه برای این صندوق بود، شاهد خروج سرمایه رکورد شکن 712 میلیون دلاری در هفته گذشته بود.

بنابر گزارش بلومبرگ، اطلاعیه این صندوق پشتیبانی شده توسط نقره فیزیکی بروزرسانی شد تا به سرمایه گذاران خود هشدار دهد که ممکن است شرکای مجوز دار این صندوق نتوانند به مقدار کافی از این فلز را به دست بیاورند. در نتیجه، ممکن است این صندوق امانی انتشار اوراق خود را از سبد سهام محدود یا تعلیق کند.

شرکت AKH Gold که توسط یکی از ثروتمند ترین مردان مصر، ناگوییب ساویریس، پشتیبانی می شود، چهار قرارداد جستجو در 9 ناحیه از صحرای شرقی غنی از طلای مصر را امضا کرد. بلومبرگ در گزارشی خبر داده که این قراردادها جزو 10 قراردادی است وزیر نفت این کشور در این هفته امضا کرده است.

سال گذشته این کشور آفریقایی قوانین جدیدی را تصویب کرد که شامل محدود کردن مالیت ها و حذف لزوم همکاری استخراج کنندگان در سرمایه گذاری مشترک با دولت می شد و این باعث افزایش تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری شد.

رئیس شرکت DoubleLine Captial، جفری گاندلَچ، نظر خود راجع به طلا را تغییر داد و به خاطر افزایش قیمت بیتکوین به سطوح بالاتر از 52000 دلار، ارزهای دیجیتال را هدف بهتری برای معامله دانست. گاندلچ در توییتی نوشت که او در گذشته نظر مثبتی درباره آینده طولانی مدت طلا و نظری منفی راجع به ارزش دلار داشته ولی حالا نسبت هر دوی آن ها نظری خنثی دارد.

او در توییت خود گفت، احتمالا بیتکوین “دارایی بسته حمایتی” باشد که به جهش قیمت شدید ارزهای دیجیتال به خاطر بسته های حمایتی دولت ها برای شیوع ویروس کرونا، اشاره دارد. همانطور که احتمالا خبر دارید، بیتکوین به حرکت صعودی خود ادامه داده، در حالیکه طلا قدرت صعودی خود را از دست داده است.

کاهش قیمت اخیر طلا می تواند چالش هایی را سر راه استخراج کنندگان برای ابقای علاقه سرمایه گذاران بگذارد. با وجود گزارشات قدرتمند و اخبار مثبت فاندامنتالی، سهام Newmont امسال 5.5 درصد و سهام Barrick هم 10 درصد کاهش یافت. قیمت های پایین تر طلا فشار روی استخراج کنندگان را برای سود دهی و پرداخت سود سهام افزایش می دهد.

شرکت سرمایه گذاری Berkshire Hathaway وارن بافت هم بعد از کمتر از یک سال ورود به حوزه طلا، به کلی از آن خارج شد. بنابر جدیدترین گزارشات مالی، این شرکت بعد از خرید 21 میلیون سهم در سه ماهه دوم سال گذشته، در سه ماهه چهارم تمام سهام های خود را فروخت.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده