فوریه ماه خوبی برای بازار جهانی طلا نبود

قیمت طلا برای شروع هفته ، شاهد جهش قیمت اصلاحی است
اخبار طلا و سکه sarayetala مارس 7, 2021 | 20:12 زمان مطالعه 3 دقیقه

انتظارات برای ریکاوری سریعتر از حد انتظار اقتصاد جهانی و افزایش تند نرخ بازده اوراق قرضه تاثیری قابل توجه روی طلا گذاشت، زیرا سرمایه گذاران از صندوق های ETF مبتنی بر طلای خود خارج شدند.

بنابر جدیدترین گزارش World Gold Council، سرمایه گذاری روی صندوق های ETF مبتنی بر طلا در ماه گذشته 84.7 تن کاهش یافت که نسبت به ژانویه کاهشی 2 درصدی را نشان می دهد.

در چهار ماه گذشته این سومین باری است که بازار طلا شاهد خروج سرمایه از صندوق های ETF است. World Gold Council اعلام کرد که دارایی های جهانی تحت مدیریت در حال حاضر 3681 تن است که از ژوئن گذشته تاکنون کمترین میزان خود است.

سقوط تقاضای برای صندوق های ETF در حالی اتفاق افتاد که بازار طلا بدترین عملکرد ماهانه خود در چهار سال گذشته را داشت و 6.5 درصد سقوط را تجربه کرد.

تحلیلگری در موسسه WGC گفت: “از دیدگاه عملکردی، این شروع سال بسیار غیر معمول است. در دو دهه اخیر، ماه های ژانویه و فوریه معمولا قوی ترین ماه های سال از نظر عملکرد قیمت طلا است.”

در کنار کاهش قیمت های پی در پی، WGC متذکر شد که معاملات جهانی در بازار طلا سقوطی 12 درصدی داشته است.

با اینکه داده های معاملاتی اخیر تصویری تیره و تار از بازار طلا را نشان می دهد، ولی WGC اعلام کرد که رسیدن نرخ بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به قله سالانه خود اتفاق غیر منتظره ای نبود. تحلیلگران این موسسه می گویند:

“در یک سال گذشته، متذکر شدیم که نرخ بازده پایین باعث کاهش هزینه نگهداری طلا می شود. از طرف دیگر، وقتی نرخ ها بالاتر می روند، بازده اوراق قرضه جذاب تر می شوند و این تاثیری منفی روی قیمت طلا می گذارد. حساسیت طلا به نرخ بهره در سال گذشته بیشتر از چهار مرتبه افزایش یافته و تنها حرکت نرخ بهره می تواند تا 40 درصد عملکرد طلا در همین دوره زمانی توضیح دهد.”

با اینکه نرخ بازده اوراق قرضه از زمان شروع سال جدید به شدت افزایش یافته، تحلیلگران WGC اعلام کردند که بازده واقعی هنوز بسیار پایین هستند. آن ها می گویند:

“تحلیل های ما نشان می دهد که وقتی نرخ بهره زیر 2 درصد در شرایط واقعی، طلا باز هم می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.”

عملکرد ضعیف طلا تا اینجای سال باعث افزایش نگرانی ها در مورد این نکته شده که اگر سرمایه در گردش صندوق های ETF به کاهش ادامه دهد می تواند باعث ایجاد موج فروش جدیدی شود، درست شبیه به اتفاقی که در سال 2013 افتاد. هفت سال پیش، کاهشی 36 درصدی در نگهداری طلا باعث بزرگترین سقوط قیمت در 30 سال اخیر برای این فلز گرانبها شد.

البته در مصاحبه اخیر با خبرگزاری Kitco News، آدام پرلاکی، تحلیلگر تحقیقاتی ارشد WGC گفت که بازار طلا در هفت سال گذشته تغییرات قابل توجهی داشته است. او متذکر شد که تقاضا برای صندوق های ETF حالا متنوع تر و جهانی تر شده است.

با اینکه سرمایه گذاران روی پیشبینی رشد بهتر از حد انتظار تمرکز کرده اند، WGC اعلام کرد که تورم یک تهدید بالقوه است و در آینده معلوم نرخ بهره را پایین نگه می دارد. تحلیلگران این موسسه گفتند:

“به نظر می رسد که میزان تورم رو به افزایش است و تورم زایی مبتنی بر کالا تازه شروع شده است. کالاهای خارجی از خود قدرت نشان داده اند، که معمولا زمانی رخ می دهد که بازارها وارد دوره زمانی تورمی شوند. گذشته نشان داده که طلا در شش ماه اول دوره تورم زایی عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهد ولی در 6 تا 36 ماه بعدی، عملکردی بسیار پر قدرت را ارائه می دهد.”

با توجه به داده های محلی، آمریکای شمالی بیشترین مقدار خروج سرمایه را داشته و در طلا به میزان 71.2 تن کاهش داشته است. کشورهای اروپایی هم کاهشی 23.8 تنی داشتند، این در حالی است که آسیا 10.6 تن افزایش یافته است.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده