صعود قیمت سهام و بورس پس از ساخت واکسن کرونا توسط فایزر

افزایش شاخص بورس اروپا و آمریکا پس از ساخت واکسن کرونا
اخبار اقتصادی sarayetala نوامبر 10, 2020 | 06:47 زمان مطالعه 2 دقیقه

روز دوشنبه پس از آنکه واکسن جدید شرکت فایزر PFE.N اعلام شد سهام ها در جهان صعود چشم گیری داشت و انتظارات درباره تجات در جهان با افزایش احتمال پیروزی جو بایدن به عنوان رئیس جمهور امریکا تقویت خواهد شد.

بازارها با خبر ریاست جمهوری باید هفته را شروع کردند اما پیروزی این نامزد دموکرات در روز یک شنبه نیروی بیشتری به بازار داد.

همینطور با ارائه داده هایی مبنی بر اثر بخشی 90 درصدی واکسن شرکت فایزر در آزمایش ها برای پیش گیری از ابتلا به ویروس کرونا، احتمال پیشرفت اثربخش در مبارزه با پاندمی افزایش می یابد.

شاخص جهانی MSCI با عنوان MIW00000PUS، که در 49 کشور توزیع سهام دارد، پس از این خبر بیشترین صعود را داشت و 1% افزایش یافت. روز جمعه، این پست را منتشر کرده بود که بزرگترین سود یک هفته ای را در نزدیک هفت ماه تجربه کردند.

آرنه پتیمزاس، تحلیلگر AFS هلند بیان داشت:” این آزامش در میان سهام ها بسیار قوی است. همچنین به نظر می رسد که مردم دیگر نسبت به آن گارد ندارند.”

شاخص pan European STOXX 600  تا ساعت 12:03 گرینویچ حدود 4% افزایش یافت، و به سطح فوریه خود همراه سهام های شرکت های هواپیمای و بخش مسافرتی برگشت. در میان سرمایه های پرخطر دیگر، نفت تا 9% افزایش یافته و اوراق قرضه و طلا روند نزولی به خود گرفتند.

سهام S&P 500  فیوچرز با شاخص Esc1 نیز افزایش داشته و حدود 4%  بالا رفت که خود یک رکورد افزایشی است، هرچند فیوچرز نزدک NQc1 همچنان در زیر پیک خود مانده و فقط رشد 1.7% را تجربه کرد.

پیشرفت واکسن در روز دوشنبه انتظارات در مورد موقتی بودن آسیب اقتصادی از پاندمی را حتی در صورت تضعیف شرایط، تقویت نمود.

دنیس جونز، استراتژیست در بانک Exane فرانسه اظهار داشت:” با وجود قرنطینه در اروپا، احتمال قرنطینه در امریکا با توجه به داده های کوتاه مدت بسیار ضعیف است.”

او افزود:” هرچند، اگر واکنسن تایید شود، این سناریو را مطرح می کند که مصرف کنندگان پس اندازهای خود را وارد بازار کرده و روزنه امیدی برای سرمایه گذاران در کوتاه مدت ایجاد کند.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده