ادامه رونق خودپردازهای بیت کوین در سال 2020

دستگاه خودپرداز بیت کوین robocoin
اخبار اقتصادی sarayetala نوامبر 9, 2020 | 17:43 زمان مطالعه 2 دقیقه

در سال 2013 ، جهان زمانی شاهد اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین بود که شرکتی به نام Robocoin دستگاهی را در کافی شاپ ونکوور قرار داد. این دستگاه به مشتریان این امکان را می داد تا بیت کوین را با پول نقد معامله کنند و بالعکس، در روز اول، این دستگاه شاهد یک نرخ معامله 10 هزار دلاری در ازای  BTC  بود.

اکنون که یک ماه با پایان سال 2020 فاصله داریم، بر اساس اظهارات CoinATMRadar ، تعداد خودپردازهای رمزنگاری در سراسر جهان که به مشتریان امکان خرید و فروش بیت کوین (BTC) و سایر آلتکوین ها را به صورت نقدی می دهند، حدود 11665 دستگاه خودپرداز برآورد می شود.  

این نشان دهنده افزایش چشمگیر تعداد خودپردازهای رمزنگاری در مقایسه با سال گذشته است. تعداد دستگاههای خودپرداز رمزنگاری شده در پایان سال 2019 در 6372 دستگاه برآورد شده است. اکنون، در حالی که به پایان سال 2020 نزدیک شده ایم، شاهد یک افزایش تقریباً 80 درصدی هستیم. 

CoinATMRadar  همچنین بیان داشته است که تعداد دستگاههای خودپرداز رمزنگاری به طور متوسط روزانه 23 دستگاه یا تقریباً یک دستگاه خودپرداز جدید در ساعت اضافه می شود.

ایالات متحده سریعترین گسترش را در جهان خودپردازهای رمزنگاری ثبت کرده و بیشترین سهم خودپردازهای رمزنگاری را در قلمرو خود به دست آورده است. تعداد خودپردازهای رمزنگاری مستقر در ایالات متحده از 4213 دستگاه خودپرداز در سال 2019 به 9242 دستگاه خودپرداز در سال 2020 افزایش یافته است که بیش از 50 درصد افزایش داشته است. در  حال حاضر ایالات متحده حدود 79.2٪ از کل دستگاههای خودپرداز رمزنگاری در جهان را به خود اختصاص داده است.

همچنین با گسترش مکان های موجود در فروشگاه های کوچک، مراکز خرید، مراکز حمل و نقل و حتی یکی نیز در گیگافکتوری تلسا (Tesla Gigafactory)، تنوع فزاینده ای در گسترش دستگاه های خودپرداز رمزنگاری در ایالات متحده به چشم می خورد.

پنج کشور برتر در این زمینه بدین ترتیب هستند: کانادا، با 880 دستگاه خودپرداز در رده دوم قرار دارد.  رتبه سوم متعلق به انگلستان است  با 268 دستگاه. هنگ کنگ با 62 دستگاه در رده چهارم قرار دارد. و سرانجام کلمبیا که اخیراً علاقه زیادی به ایجاد دستگاههای خودپرداز رمزنگاری با 59 دستگاه نشان داده در رتبه پنجم قرار دارد.

در قاره آفریقا نیز، آفریقای جنوبی با 6 دستگاه رهبری در رتبه اول این قاره قرار دارد، اما باید مراقب باشد، چون نیجریه، بزرگترین اقتصاد این قاره، نسبت به سال گذشته علاقه فزاینده ای به این دستگاهها نشان داده است.

در سطح شرکت هایی که خودپردازهای رمزنگاری تولید می کنند، جنسیس کوین در جهان رتبه اول را کسب کرده است، این شرکت مستقر در سانفرانسیسکو 4000 دستگاه خودپرداز رمزنگاری را در سراسر جهان توزیع کرده و پس از آن ژنرال بایتس (General Bytes) با 3442 دستگاه خودپرداز قرار دارد.

رشد قابل توجه تعداد خودپردازهای رمزنگاری در سال 2020 بیانگر علاقه روزافزون خریداران خرده فروش و موسسات مالی  از جمله غول مالی پیبال (Paypal) به این دستگاهاست.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده