تصویب بسته حمایتی 1.9 تریلیون دلاری دولت آمریکا و تاثیر در بازارهای مالی

اخبار اقتصادی sarayetala فوریه 6, 2021 | 21:35 زمان مطالعه 2 دقیقه

واشنگتن پست – رئیس جمهور جو بایدن و متحدان دموکرات وی در کنگره روز جمعه با بسته تسویه 1.9 تریلیون دلاری( COVID-19 کمک هزینه )خود پیش بردند ، زیرا نمایندگان مجلس طرح کلی بودجه را تصویب کردند که به آنها امکان می دهد برنامه بایدن را در هفته های آینده بدون حمایت جمهوریخواهان انجام دهند.

مجلس نمایندگان پس از تصویب مجلس سنا با رأی گیری   219 رای موافق-درمقابل 209 رای مخالف ، برنامه بودجه را تصویب کرد. معاون رئیس جمهور کمالا هریس برای اولین بار با رأی خود 51 رای در مقابل 50 رای باعث تصویب لایحه در مجلس سنا شد.

سخنران نانسی پلوسی پیش بینی کرد که قانون نهایی COVID-19 می تواند قبل از 15 مارس ، هنگامی که مزایای ویژه بیکاری که در طول همه گیر شدن بیماری اضافه شده بود ، از کنگره تصویب شود.

در دیداری که در کاخ سفید برگزار شد ، بایدن و دموکرات های ارشد گفتند که آنها می خواهند بسته کمک عظیم را هر چه سریعتر تصویب کنند تا  اثرات اقتصادی همه گیری را که منجر به کشته شدن بیش از 450،000 آمریکایی و میلیون ها بیکار شده است ، از بین ببرند.

بایدن گفت که مذاکره با جمهوری خواهان آزاد است به شرطی که سرعت کار را کم نکنند.

وی افزود: “اگر من مجبور شوم بین دو انتخاب  که یکی كمك کردن به آمریكایی هایی كه به شدت صدمه می بینند و  دوم گرفتار شدن در یك مذاكره طولانی مدت با جمهوری خواهان یکی را انتخاب کنم .. این انتخاب آسانی است. من اکنون می خواهم به مردم آمریکا کمک کنم که صدمه نبینند. “

بایدن گفت ، ضعف مداوم در بازار کار ، با تأکید بر داده های منتشر شده در روز جمعه ، لزوم اقدام سریع و ضربتی را اثبات میکند.

جمهوری خواهان بسته کمک 600 میلیارد دلاری را ارائه داده اند که کمتر از یک سوم برنامه دموکراتها است. حتی برخی از دموکرات ها ، مانند لری سامرز ، مشاور اقتصادی باراک اوباما ، رئیس جمهور سابق ، هشدار داده اند که بایدن بیش از حد هزینه می کند.

مایکل بورگس نماینده جمهوری خواه گفت که کنگره باید منتظر بماند تا 4 تریلیون دلار قبلی برای کمک به بیماری همه گیر هزینه شود. وی گفت هنوز یک تریلیون دلار از بسته قبلی هزینه نشده است .بورگس گفت:

“چرا ناگهان آنقدر فوری باید  بسته 2 تریلیون دلاری دیگر را تصویب می کنیم؟”

مصوبه بودجه دموکرات ها را قادر می سازد تا به جای 60 رأی لازم برای اکثر قوانین ، طرح بایدن را با اکثریت آرا در مجلس سنا که100 عضو داردبا 50+1 رای تصویب کنند. این بدان معناست که دموکرات ها ، که 50 کرسی در سنا دارند ، ممکن است به رای جمهوری خواهان نیازی نداشته باشند. دموکرات ها اکثریت  مجلس نمایندگان رانیز در اختیار دارند.

سنا در جلسه شبانه خود با افزایش فوری حداقل دستمزد فدرال از 7.25 دلار در ساعت به 15 دلار در ساعت مخالفت کرد. سناتورها همچنین با پیشنهادی خواستار پرداخت مستقیم تا 1400 دلار برای افراد کم درآمد بودند. کاخ سفید می گوید ارایه دهنده این پیشنهاد است.

روز جمعه مجلس نمایندگان تغییرات سنا را در بسته کمکی لحاظ کرد.
 
اصلاحات تصویب شده شامل قانون در برنامه بودجه نیست ، اما می تواند به عنوان رهنمودهایی برای تهیه لایحه واقعی کمک به بسته کمکی  ویروس کرونا در هفته های آینده باشد.
 

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده