در میان نیروهای مثبت بازار ، قیمت اونس جهانی طلا افزایش می یابد

در میان نیروهای مثبت بازار ، قیمت اونس جهانی طلا افزایش می یابد
اخبار طلا و سکه sarayetala فوریه 23, 2021 | 16:40 زمان مطالعه 2 دقیقه

قیمت معاملات آتی طلا در اوایل روز دوشنبه بازار آمریکا، بعد از ثبت کف جدید هشت ماهه در روز جمعه، حرکت ریکاوری خود را شروع کرد. اخبار بیرونی هم با شروع هفته معاملاتی، به نفع گاوهای بازار طلا بوده که از جمله آن ها می توان نزول بازار سهام، ضعف شاخص دلار و کاهش قیمت نفت خام اشاره کرد.

امروز همچنین معاملات کاور شرت هم در بازار کوتاه مدت آتی دیده شد که به خاطر ضررهای اخیر بازار طلا رخ داده بود. قیمت آپریل طلا با 16.10 دلار افزایش به 1793.60 دلار رسید و قیمت Comex مارس نقره هم با 0.216 دلار رشد با قیمت 27.47 دلار بر اونس معامله شد.

بازارهای سهام جهانی هم در شب گذشته کاهش یافتند. شاخص های بازار سهام آمریکا هم با شروع بورس نیویورک، در سطوح پایین تر باز شدند. معامله گران بازار سهام به دارایی جایگزین یعنی اوراق قرضه دولتی روی آورده اند، چرا که نرخ بازده 10 ساله خزانه داری در حال حاضر به 1.369 درصد رسیده که قله یک ساله جدیدی است.

با اینحال یک تحلیلگر بازار سهام می گوید که نرخ بازده خزانه داری آمریکا باید تا 4 درصد رشد کند تا بتواند با بخش تکنولوژی بازار سهام آمریکا رقابت کند و بازده مشابهی را به سرمایه گذاران ارائه دهد. میزان تمایل به ریسک بین معامله گران و سرمایه گذاران هم به طور کلی پایین مانده، چرا که دولت جدید آمریکا هم قصد دارد یک بسته حمایتی عظیم را به شهروندان آمریکایی بدهد. همچنین با افزایش واکسن ها، شمار مبتلایان به کرونا هم کاهش یافته است.

نگرانی ها از افزایش تورم بازار هم در حال افزایش است. کارگزار SP Angel در صبح دوشنبه در ایمیلی گفت: “از آنجایی که آمریکا، چین، اتحادیه اروپا و انگلیس در حال کار بر روی عرضه بسته های حمایتی خود هستند، به شدت انتظار می رود که مصرف بعد از بحران فلزات صنعتی در کوتاه مدت و میان مدت فراتر از حد عرضه باشد. انتظار افزایش تورم به قیمت فلزات اساسی هم کمک کرد، چرا که قیمت مس هم 18 درصد افزایش برای هر 1 درصد قیمت مصرف کننده از سال 1992 داشت.

شرکت Goldman Sachs هفته گذشت در گزارشی نوشت که امسال بازار مس با بزرگترین کمبود دهه اخیر روبرو خواهد شد و در ماه های آتی هم ریسک کمبود آن بسیار بالا خواهد رفت. “در حال حاضر بسیاری از بازارهای آتی کالای خام هم حرکت صعودی را شروع کرده اند.”

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده