وارن بافت سرمایه گذار آمریکایی به طور کامل از بازار طلا خارج می شود

وارن بافت سرمایه گذار آمریکایی به طور کامل از بازار طلا خارج می شود
اخبار طلا و سکه sarayetala فوریه 20, 2021 | 14:28 زمان مطالعه 2 دقیقه

وارن بافت بعد از سروصدای زیادی که تابستان امسال با خرید سهام Barrick Gold (با نماد GOLD در بورس نیویورک) ایجاد کرد، حالا در لیست 13F کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آمده که شرکت Berkshire Hathaway همه سهام خود فروخته است.

فروش سهام Barrick Gold در سه ماهه چهارم سال گذشته بعد از خرید 21 میلیون سهم در سه ماهه دوم 2020، انجام گرفته است. Berkshire Hathaway در سه ماهه سوم بخشی از سهام Barrick را به فروش رساند.

در ابتدا خرید سهام این شرکت توسط Berkshire مایه شگفتی بسیاری از فعالان حوزه اقتصاد بود، چرا که بافِت به عنوان یکی از مخالفین طلا شناخته شده است.

بافت در سخنرانی سال 1998 خود در دانشگاه هاروارد گفت که طلا “هیچ کاربردی ندارد”:

“(طلا) در آفریقا یا جاهای دیگر از زمین استخراج می شود. بعد ما آن را آب می کنیم، یک چاله دیگر در زمین می کنیم، آن را دفن می کنیم و به مردم حقوق می دهیم تا از آن محافظت کنند. این فلز هیچ کاربرد و فایده ای ندارد. اگر کسی در مریخ باشد و این وضعیت را ببیند، از تعجب شاخ در می آورد.”

خرید تابستانه بافت با سبک قله تاریخی طلا در سطح 2065 دلار برای هر اونس مصادف شد و اشخاصی مثل مکس کیسر، مجری برنامه محبوب Keiser Report هم خرید سهام Barrick را “حرکتی انقلابی” توصیف کردند.

حالا تصمیم به فروش سهام Barrick در سه ماهه چهارم، با کمپانی های دیگر که به خاطر ورود طلا به روند نزولی و کشیده شدن به زیر 1800 دلار در هر اونس، پوزیشن های خود در این فلز گرانبها را کاهش داده اند، همگام بوده است.

گزارش سه ماهه 13F دیگر که توسط کمپانی BlackRock منتشر شده نشان می دهد که بزرگترین کمپانی مدیریت دارایی جهان، بیش از 470 میلیون دلار از سهام SPDR Gold (با نماد GLD) را فروخته و 29 میلیون دلار سهم صندوق امانی نقره iShares Silver Trust با نماد (SLV) را خریداری کرده است.

البته سهام Barrick Gold تنها سهامی نبود که Berkshire Hathaway به طور کامل فروخت. این کمپانی همچنین سهام شرکت های Pfizer, JP Morgan Chase, M&T Bank و PNC Financial را هم به طور کامل به فروش رساند و همچنین سهام خود در شرکت Wells Fargo & Co. را هم به میزان 59 درصد کاهش داد.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده