چه مقدار طلای استخراج نشده در دنیا باقی مانده است ؟

چه مقدار از استخراج و معادن طلا باقی مانده است
اخبار طلا و سکه sarayetala اکتبر 26, 2020 | 16:19 زمان مطالعه 4 دقیقه

قیمت ماه گذشته طلا رکورد زد و به بالاتر از 2000 دلار (1575 یورو) بابت هر اونس رسید

در حالی که صعود این قیمت به لطف معامله کنندگان طلا رخ داد، این سوال مطرح می شود که عرضه فلزات گرانبها چگونه خواهد بود و چه زمانی استخراج طلا تمام می شود.

طلا به عنوان یک سرمایه گذاری، یک نماد و یک عنصر کلیدی در محصولات الکترونیک همواره تقاضای زیادی دارد.

اما منابع محدود است و به مرحله ای خواهیم رسید که دیگر چیزی برای استخراج باقی نمانده باشد.

پیک طلا

کارشناسان درباره مفهوم نقطه پیک طلا زمانی صحبت می کنند که حداکثر میزان ممکن در سال اسخراج شده باشد. بعضی معتقدند که ما احتمالا به این نقطه رسیده ایم.

با توجه به آمار سازمان جهانی طلا، میزان استخراج طلا در سال 2019 به حدود 3531 تن رسید که 1% کمتر از میزان سال 2018 است. این اولین کاهش برداشت پس از سال 2008 بوده است.

هانا برادستتر، یکی از سخنگویان سازمان جهانی طلا می گوید:” در حالی که رشد تامین معادن ممکن است کمی در سال های پیش رو کاهش یابد، چنان که منابع فعلی هنوز موجود است و اکتشافات جدید به ندرت رخ می دهد، این که گمان کنیم تولید به نقطه اوج خود رسیده کمی بچگانه و دور از واقعیت است. “

حتی وقتی نقطه پیک طلا مشاهده شود، کارشناسان می گویند سال های پیش رو نیز نمی تواند افت شدید تولید را در پی داشته باشد. در عوض، می توان طی چند دهه تاثیر تدریجی آن را مشاهده کرد.

راس نورمن در وبسایت metaldaily.com اضافه می کند: ” تولیدات معادن یک خط مستقیم را دنبال نموده و احتمالا حرکت نزولی دارند، اما آنچنان شدید نیست.”

پس چقدر باقی مانده؟

شرکت های استخراج معادن حجم طلای باقی مانده را به دو طریق تخمین می زنند:

ذخائر: طلایی که استخراج آن بر اساس قیمت فعلی طلا به لحاظ اقتصادی به صرفه است.
منابع: طلایی که استخراج آن به صورت بالقوه پس از جست و جو ویا در قیمت های بالاتر به صرفه است.

حجم ذخائر طلا می تواند دقیق تر از منابع طلا محاسبه شود، هرچند باز هم کار ساده ای نیست.

میزان ذخائر زیرزمینی طلا با توجه به آمار سازمان زمین شناسی ایالات متحده امریکا حدود 50000 تن تخمین زده می شود.

همچنین باید در نظر داشت که حدود 190000 تن طلا به کنون استرخراج شده است، هرچند تخمین ها متفاوت هستند.

بر اساس این حدس ها، 20% ذخائر همچنان برای استخراج باقی مانده است. اما این خود مقدار بسیار زیادی است. تکنولوژی های جدید ممکن است امکان استخراج ذخائری که دسترسی به آن ها صرفه اقتصادی ندارد را ممکن بسازد.

آخرین نوآوری ها شامل استخراج عظیم و هوشمند داده ها بوده است که به صورت بالقوه می تواند هزینه ها را کاهش داده و پردازش را بهینه کند. روباتیک نییز در بعضی معادن به کار آمده انتظار می روند در اکتشافات معدنی تبدیل به تکنولوژی های استاندارد شوند.

بزرگترین منبع طلا در تاریخ، ویتواترسرند بازین در افریقای جنوبی بوده است که 30% تمام طلای استخراج شده از این معدن می باشد.

دیگر منابع بزرگ طلا نیز شامل معدن عمیق مپوننگ در افریقای جنوبی، سوپرپیت و نومونت بادینگتون در استرالیا، معدن گراسبرگ در اندونزی و معادن موجود در نوادای امریکا است.

در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده طلا است، در حالی که کانادا، روسیه و پرو جزء تولید کنندگان عمده دیگر هستند.

  به لحاظ شرکتی، شرکت معادن بریک بزرگترین گروه شرکت های استخراج طلا است که سالانه 3.5 میلیون اونس طلا تولید می کند. هرچند به گفته کارشناسان، همچنان معادن جدید طلا یافت می شود، اکتشافات ذخائر عمده به ندرت رخ می دهد.

در نتیجه، بیشترین تولید طلا در حال حاضر از معادن قدیمی است که دهه ها مورد استفاده قرار گرفته است.

استخراج سخت تر؟

استخراج در مقیاس وسیع به شدت هزینه بر است و نیاز به ماشین ها و تخصص بالا برای رسیدن به مناطق بزرگ زیر سطح زمین دارد. امروزه، حدود 60% از عملیات های استخراج روی سطح زمین هستند، در حالی که بقیه آن زیر زمین انجام می گیرد.

نورمن می گوید:” استخراج سخت تر می شود، به این معنا که معادن بزرگ، کم هزینه و قدیمی مانند آنچه در افریقای جنوبی قرار دارد در حال تمام شدن هستند.”

وی افزود:” از سویی دیگر، معادن طلای چینی بسیار کوچک هستند و لذا بیشتر هزینه بر می باشند.”

نواحی به نسبت اندکی وجود دارد که جهت استخراج طلا اکتشاف نشده باشد، هرچند بیشتر معادنی که در آینده کشف خواهد شد احتمالا از مناطق بی ثبات جهان مانند غرب افریقا باشد.

رکورد بالاترین قیمت

هرچند قیمت طلا در ماه آگوست رکورد زد، اما در اصل به معنای افزایش فعالیت استخراج طلا نیست.

در واقع تغییر در تولید طلا موجب تاخیر عمده در تغییر قیمت طلا می شود.

برندستتر می افزاید: ” با فرض مقیاس عملیات های موجود، تغییر برنامه های استخراج در پاسخ به تغییرات فاکتورهای خارجی همچون قیمت طلا زمان بر است.”

همچنین، رکوردهای قیمتی طی محدودیت های کرونایی رخ داد که استخراج در آن سخت تر است، چراکه معادن به طور کامل یا بخشی از آن تعطیل بود تا موجب گسترش بیشتر ویروس نشود.

افزایش قیمت ها بر اثر پاندمی به ان دلیل رخ داد که سرمایه گذاران طلا را در شراط نامطمئن اقتصادی کالایی امن تصور می کنند.

مکان های نامحتمل

در حالی که محاسبه طلای موجود در زمین مشکل است، اما زمین تنها منبع نیست. در ماه نیز طلا وجود دارد.

هرچند، هزینه های استخراج و انتقال آن به زمین به شدت بالاتر از قیمت طلاست.

یک کارشناس فضائی به نام سینید سالیوان می گوید:” درحالی که طلا در آنجا وجود دارد، اما به لحاظ اقتصادی استخراج آن معنایی ندارد، بیشتر از آنکه از فروش آن سود کنید خرج استخراج آن می شود.”

به طور مشابه منابع طلا در قطب جنوب وجود دارد که ممکن است هرگز به لحاظ اقتصادی صرفه ای برای برداشت نداشته باشد، که به دلیل آب و هوای به شدت سرد این منطقه می باشد.

همچنین در سطح اقیانوس ها نیز طلا موجود است اما برداشت ان اقتصادی نیست.

یک فاکتور طلا این است که بر خلاف منابع غیر تجدیدپذیر دیگر همچون نفت، می تواند بازیافت شود. لذا، طلا هیچ وقت تمام نمی شود، حتی اگر نتوان آن را استخراج کرد.

میزان زیادی طلا در محصولات الکترونیک استفاده می شود که حجم زیادی از آن ها همچون تلفن همراه، دور ریختی هستند. میزان قیمت طلای موجود در هر گوشی تلفن همراه شاید به اندازه چند پوند باشد. تلاش برای بازیافت طلا از پسماند های الکترونیک نیز در حال انجام است.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده