هفته ای جالب برای قیمت طلا و نقره در بازار جهانی

همبستگی قیمت طلا و نقره در بازار جهانی
اخبار طلا و سکه sarayetala اکتبر 18, 2020 | 18:18 زمان مطالعه 2 دقیقه

این هفته نیز به لحاظ تغییرات به وجود آمده  در بازار فلزات گرانبها هفته جالب دیگری به حساب می آید، زیرا هم قیمت طلا و هم قیمت نقره به لحاظ قیمتی همچنان در یک محدوده قیمتی کم نوسان به پیش می روند.

از  آنجایی که قیمت هر اونس طلا حول و حوش قیمت 1900 دلار در نوسان است، قیمت بازار تقریباً در حال شبیه شدن به روز دوم فوریه در آمریکا (Groundhog Day) است. یک روز با افزایش امید های سرمایه گذاران به رسیدن تقریبی دولت آمریکا به توافق در مورد لایحه های محرک جدید، قیمت طلا بالاتر می رود. اما روز بعد، با  شکست خوردن همان مذاکرات و البته  از بین رفتن کلی روابط و تکرار این اتفاق، قیمت طلا کاهش می یابد.

اگرچه به نظر می رسد در وضعیت بازار طلا پیشرفت چندانی حاصل نمی شود، اما به نظر من برای سرمایه گذاران مهم است که بدانند قیمت طلا در سال جاری تا کنون چقدر تغییر کرده است. اگر قیمت طلا همچنان در حدود قیمت 1900 دلار در  نوسان باشد،  این عدد تقریباً یک سود 25 درصدی را برای امسال نشان می دهد.

جورج میلینگ-استنلی، تحلیلگر ارشد وضعیت طلا در  State Street Global Advisors،  زمانی که اخیراً در مورد این موضوع صحبت می کردیم، گفت: “این یک عملکرد خوب و قابل توجه است.” وی افزود که سرمایه گذاران باید نوسانات فعلی اقلام خریداری شده را  نادیده گرفته  و بر عواملی كه طلا را در اوت به بالاترین حد خود می رساندند تمرکز كنند، زیرا این مسائل هنوز  فراموش نشده اند.

وی گفت: “احساس من این است كه در حال حاضر جهان به لحاظ مسائل كلان و همچنین از جنبه های اقتصادی و سیاسی آنقدر دارای مشکلات است كه ارزش طلا فقط می تواند بالاتر برود.” “ما فقط باید این نگرانی اندک یا به دست آوردن سود های هراس انگیز را از بین ببریم.”

در هفته جاری، تحلیلگران کالا ها در TD Securities نیز به سرمایه گذاران هشدار دادند که باید این نوسانات فعلی را که  تا حدودی به وسیله عدم اطمینان پیش از انتخابات عمومی 3 نوامبر ایالات متحده به وجود آمده است، نادیده بگیرند.

بانک کانادا نیز هشدار داد که هر کسی که قدرت را در دست داشته باشد، قیمت طلا همچنان به سمت بالاتر حرکت خواهد کرد.

در این گزارش آمده است: “پس از آغاز کار دولت جدید در ماه های اولیه 2021، رکورد بدهی و کسری های به وجود آمده، درآمدزایی و سیاست نرخ بهره فوق العاده پایین  بانک مرکزی آمریکا در منحنی نرخ بازده، همگی حاکی از آن است که طلا باید شاهد یک افزایش پایدار باشد”. “این احتمال وجود دارد که برنامه های کلان هزینه های مالی، که طی دو سال آینده به بیش از 5 تریلیون دلار افزایش خواهند یافت، توسط هر کسی که بخواهد قدرت را تصاحب کند، تصویب خواهد شد … نرخ بهره پایین تر و دلار ضعیف تر ، از عوامل مهم و مؤثر  در  حرکت طلا به سمت  رکورد های جدید است. “

به گفته بسیاری از تحلیلگرانی که  خبرگزاری Kitco با آنان گفت و گو کرده است،  وقتی سرمایه گذاران بدانند که دولت ها در نهایت مجبور خواهند شد به وسیله چند تریلیون دلاری که پس از از بین رفتن در جریان بیماری همه گیر  کوئید 19  به اقتصاد جهانی  وارد شده است معاملات خود را انجام دهند، برای آنها دشوار است که در برابر تغییرات ارزش طلا خوشبین نباشند  .

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده