انتخاب جو بایدن چه تاثیری بر بازار طلای جهانی دارد ؟

تاثیر انتخاب جو بایدن بر روی بازار قیمت طلای جهانی
اخبار طلا و سکه sarayetala اکتبر 25, 2020 | 20:52 زمان مطالعه 2 دقیقه

تاثیر انتخاب جو بایدن بر قیمت جهانی طلا : در این مصاحبه گری واگنر تحلیلگر بازار طلا در مورد انتخاب جو بایدن نظریات خود را ارایه کرده است : وی اظهار داشت : این صرفاً تلاشی برای پیش بینی آنچه ممکن است فعالان بازار در صورت انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور بعدی ایالات متحده، با آن مواجه شوند، می باشد.

آخرین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری به پایان رسید و نظرسنجی ها در حال حاضر نشان می دهند که بایدن، معاون رئیس جمهور سابق، 10 امتیاز بیشتر دارد. این بدان معنی است که سرمایه گذاران طلا باید احتمال پیروزی بایدن را در نظر بگیرند و تاثیر آن بر قیمت طلا را درک کنند.

اگر تاریخ نشانه ای از این باشد که آیا تحلیلگران می توانند نحوه واکنش قیمت طلا را پیش بینی کنند یا خیر ، کافی است به بررسی نحوه حرکت قیمت طلا در نوامبر 2016 نگاه کنید که رای دهندگانش دونالد ترامپ را انتخاب کردند. اکثر تحلیلگران از جمله خود من بر این باور بودیم که تاثیر پیروزی ترامپ در سال 2016 برای قیمت طلا به شدت صعودی است ولی تحلیل های ما اشتباه از آب در آمد!

به عنوان یک تحلیلگر طلا در جریان انتخابات 2016 ، به دنبال اعلام پیروزی دونالد ترامپ، بلافاصله شاهد افزایش 50 دلاری قیمت طلا بودم. همچنین شاهد بازگشت 180 درجه ای قیمت طلا نیز بودم. طلا طی چند ساعت پس از علنی شدن نتایج انتخابات ، از 50 دلار بالاتر از قیمت قبل انتخابات، به 50 دلار پایین تر کاهش یافت.

بیشتر بخوانید :  پیتر هاگ رییس بخش طلای کیتکو : انتخابات آمریکا باعث پایین آمدن قیمت طلا می شود

نمودار بالا یک نمودار کندل(شمعدانی) روزانه است که قیمت طلا در 9 نوامبر، هنگامی که نتایج انتخابات به مردم اعلام شد را نشان می دهد. در آن روز قیمت طلا قبل از بسته شدن بازار در 1265دلار، به اوج 1337 دلار در هر اونس رسیده بود. به بیان ساده ، معامله گران شاهد عکس العمل برعکس طلا  بر خلاف پیش بینی های انجام شده بودند. قبل از بهبود قیمت ها ، طلا در اواسط دسامبر 2016 مارپیچ نزولی را به  پایین ترین سطح خود یعنی 1124 دلار ادامه داد. قیمت معاملاتی طلا تا 27 فوریه 2017، تقریباً یک هفته پس از تحلیف رئیس جمهور ترامپ، به  1265 دلار بازگشت.

اگر قرار است چیزی از تاریخ بیاموزیم آن چیز، انتظار اتفاقات غیر منتظره است. این امر به ما آموخته که مدل های اقتصادی که برای پیش بینی تغییرات قیمت بازار سهام و کالا استفاده می شوند، وحی منزل نیستند.

این درس تاریخی به من گوشزد می کند از آن جایی که سر و کارمان با طلاست، احتمال اینکه نتیجه انتخابات، نتایج غیر منتظره ای بر قیمت طلا داشته باشد، زیاد است.

با این حساب انتخاب بایدن برای طلا چه معنایی دارد؟ به زبان ساده باید گفت پیش بینی آن آسان نیست. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که پیروزی بایدن تاثیر بسیار صعودی بر قیمت طلا خواهد داشت.

این یک فرض منطقی است اما به هیچ وجه نمی توان آن را انجیل دانست!

آنچه تاریخ بیش از هر چیز دیگری به ما آموخته انتظار رخدادهای غیرمنتظره است.

مطالب مرتبط

مطالب برگزیده